Ropný kolaps, ktorý stále nebol

Jeden z dôvodov, prečo sa Spojeným štátom ekonomicky darí lepšie ako Európe, alebo Japonsku, je relatívne lacnejšia energia. Tá je v USA dostupnejšia vďaka obrovskému rozmachu ťažby bridlicovej ropy a plynu v poslednej dekáde.
 

Ropný kolaps, ktorý stále nebol

Vytrvalý rast cien ropy po oklepaní sa z Dot-com bubliny na začiatku tisícročia presvedčil americké ropné firmy investovať kapitál do tejto oblasti. Prvé licencie na ťažbu z bridlíc boli udelené v roku 2005. O necelú dekádu sa ropný biznis otriasal v základoch. V roku 2014 bolo v USA zhruba 1500 vrtov na bridlicových zdrojoch a Spojené štáty produkovali 7,5 milióna barelov ropy denne len zo svojich pevninských zdrojov, pričom ešte v roku 2012 to bolo len zhruba 4 milióny barelov. Krajina sa vyšvihla do prvej trojky svetových producentov. Ceny ropy prudko padali.

Dovtedy neohrozený OPEC na to zareagoval taktikou vyhladovania a ďalej tlačil ceny dole. Jednotkové náklady na ťažbu z bridlíc boli výrazne vyššie ako v prípade konvenčnej ťažby. V istom bode tak museli americkí producenti začať padať do straty. Svet sa ešte neotriasol z prasknutia (nielen) realitnej bubliny v roku 2008 a ťažba ropy vyvolala chmúry. Len do roku 2015 sa v bridliciach preinvestovalo 560 miliárd dolárov. Viaceré spoločnosti boli mnohonásobne prepákované cez úvery, ich celkové zadlženie v roku 2015 bolo skoro 250 miliárd dolárov.

Paradoxne, bol to nakoniec OPEC, kto vyhladoval. Nielen zdevastovaná ekonomika Venezuely, ale napríklad aj rastúce ekonomické problémy bohatej Saudskej Arábie primäli OPEC v decembri 2016 dohodnúť obmedzenie ťažby s cieľom zvýšiť cenu ropy na trhu.

Počet bridlicových vrtov v USA klesol medzi novembrom 2014 a januárom 2016 na tretinu. V polovici roka 2016 bolo v USA v bankrote takmer 100 ropných spoločností s dlhom zhruba 70 miliárd dolárov. Dow Jones US Oil & Gas Index poklesol o viac ako 40%. Z tohto pohľadu stratégia OPEC-u fungovala. S jedným detailom – ťažba bridlicovej ropy v USA poklesla iba o 10%.

Odpoveďou ťažiarov totiž bolo veľké zvýšenie efektivity. Medzi rokmi 2010-2016 narástla horizontálna dĺžka vrtov o 50%, čas na ich vyvŕtanie klesol o 60% a do vrtov sa natlačí 5-krát viac kvapalín a pieskov, čo zvyšuje ich výdatnosť. Len v oblasti Texasu sa nárast produkcie na meter potrubia medzi rokmi 2012 – 2016 odhaduje na 70-120%. Ťažba z Bakkenskej formácie (geologický útvar na severe USA), ktorá je epicentrom bridlicovej ťažby, mala v roku 2014 „bod zlomu“ na úrovni ceny 60 dolárov na barel. Aktuálne podliezol 30 dolárov. Niektoré bridlicové zdroje však dnes dokážu byť v pluse už od 15 dolárov za barel, čo je úroveň, akú dosahujú konvenčné zdroje ropy.

Nie že by strach z bubliny bol zažehnaný. V januári pribudli tri ďalšie bankroty. Firmám už poväčšine skončili derivátové kontrakty, ktoré im výdatne pomohli s cash-flow v roku 2015. Stúpajúce úroky na americkom finančnom trhu spolu s klesajúcou hodnotou kolaterálu (ktorým sú prehodnotené zásoby ropy) sťažujú ďalšie financovanie. Schopnosť firiem inovovať však opäť raz zaskočila mnohých vykladačov budúcnosti.

Hospodárske noviny, 21.2.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards