Ani Ukrajinci, ani Česi. Ku kúpe košického U.S. Steelu majú najbližšie Číňania (Denník N)

Radovan Ďurana komentoval 27.1.2017 avizovanú kúpu košických železiarní čínskou spoločnosťou pre Denník N

Ani Ukrajinci, ani Česi. Ku kúpe košického U.S. Steelu majú najbližšie Číňania (Denník N)

 Kandidátom číslo jeden na prevzatie košických oceliarní, ktoré zamestnávajú vyše 10 000 ľudí, je čínska firma He Steel. U.S. Steel už s Číňanmi podpísal memorandum o porozumení, informovali Hospodárske noviny.

V memorande by mali byť aj konkrétne termíny a podmienky, za akých budú Američania ochotní fabriku predať a Číňania ju kúpiť. Ďalší medializovaný záujemca o kúpu, Třinecké železiarne z portfólia Tomáša Chreneka, by tak mal byť mimo hry.
Košická fabrika situáciu nekomentovala. Podľa informácií Denníka N neodišlo žiadne posolstvo z firmy ani voči zamestnancom.

Vložia nohu do dverí?
Premiér Robert Fico aj minister hospodárstva Peter Žiga viackrát ubezpečovali, že predaj sa zatiaľ nechystá.
„Nemajú žiadnu relevantnú ponuku na stole na to, aby začali seriózne rokovať,“ hovoril Žiga vlani v máji.
Čo hovorí ministerstvo teraz? „Ministerstvo vývoj okolo košických oceliarní pozorne sleduje. U.S Steel ako ich súkromný vlastník prisľúbil, že bude vládu o rozhodnutí predať spoločnosť informovať. V súčasnosti však žiadne informácie potvrdené nie sú,“ povedal hovorca Maroš Stano.

Ministerstvo pripomína, že košické oceliarne majú strategický význam pre štát a región a je dôležité, aby sa tam zachovala výroba ocele a zamestnanosť. Aj preto sa štát na dianie rozhodne nebude prizerať so založenými rukami.
Ak to bude možné, pokúsi sa, obrazne povedané, „vložiť nohu do dverí“ a získať aj vlastnícky podiel. „Hovoriť o konkrétnych krokoch je však predčasné a všetko závisí od budúceho rokovania s prípadným novým súkromným vlastníkom,“ dodal Stano.

Je to geopolitická otázka
Najnovšie udalosti potvrdzujú, že keď premiér Robert Fico v roku 2013 oznamoval, že prehovoril Američanov dotáciami, aby z Košíc neodišli aspoň najbližších päť rokov, naozaj išlo iba o kúpu času. Vtedy sa špekulovalo, že firmu by mohol kúpiť napríklad Metinvest ukrajinského oligarchu Rinata Achmetova.

Číňania posilnili svoju rolu v hre o košické železniarne v momente, keď sa veľa diskutuje o dovozných clách pre čínsku oceľ.

„V prípade čínskeho vlastníka, kde nie je jednoduché oddeliť verejné od súkromného vlastníctva, to je skôr geopolitická otázka,“ reagoval analytik INESS Radovan Ďurana na otázku, ako vidí čínsky záujem o fabriku na východe Slovenska.
Analytik Boris Tomčiak zo spoločnosti Finloard zameranej na investičné a finančné trhy si myslí, že takáto investícia by mohla súvisieť aj s tým, že čínska firma vlastní aj železiarne v Srbsku.

Daniela Krajanová
Denník N, 27.1.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards