Stojíme pred rozhodnutím, ktoré môže zmeniť životy Slovákov: Nečakaná reakcia obchodníkov! (Nový čas)

Richard Ďurana 11.1.2017 kritizoval prijatie zákona rozširujúceho počet dní, počas ktorých budú zavreté obchody pre denník Nový čas

Stojíme pred rozhodnutím, ktoré môže zmeniť životy Slovákov: Nečakaná reakcia obchodníkov! (Nový čas)

To, čo sa už roky v slovenskej politike skloňuje z rôznych strán, sa teraz stane skutočnosťou! Poslanci na februárovej schôdzi v parlamente plánujú odklepnúť zákaz predaja v obchodoch cez štátne sviatky.

V praxi to znamená, že Slováci od 1. mája tohto roku nenakúpia celkovo počas 15 dní v roku. Zatiaľ čo mnohých tento návrh potešil, odborníci sú skeptickí a upozorňujú na možné ekonomické vplyvy pre krajinu aj zamestnancov. Ako rapídne zmeny vidia obchodníci?

Počas 15 dní v roku v obchodoch od mája Slováci nenakúpia: Aj obchodníci chcú cez sviatky voľno
S návrhom prišiel smerácky poslanec Ján Podmanický, ktorý si od nových pravidiel sľubuje posun Slovenska k civilizovaným krajinám. „Nastal čas, aby sme vyšli v ústrety státisícom mužov a žien, ktorí pracujú v tomto sektore obchodu, ktorí si zaslúžia, aby boli viac so svojimi rodinami,“ uviedol. Na svoju stranu získal ministerstvo práce či odborárov. „Väčšina zamestnancov sú ženy a touto novelou sa približujeme k myšlienke o vyváženom súkromnom živote,“ pripomína viceprezidentka Konfederácie odborových zväzov Monika Uhlerová.

Zamestnávatelia majú napriek tomu aj po dohode k zákonu ešte ďalšie pripomienky. Vzhľadom na vysoký počet sviatkov na Slovensku, ktorých je až 15, chcú samotný počet dní, počas ktorých obchody zatvoria, znížiť. „Priemerný počet štátnych sviatkov spomedzi členských krajín EÚ je totiž na úrovni 12 dní. Optimálny počet sviatkov by preto mohol byť približne na tejto úrovni,“ vyratúva vo Asociácia zamestnávateľských zväzov. Rovnako priznávajú, že zatvorené obchody sa negatívne odrazia v raste slovenského hospodárstva.

Negatívum pre ekonomiku
S tým súhlasí aj ekonomický analytik Richard Ďurana z INESS: „Ľudia budú musieť byť doma o minimálne 12 dní dlhšie, zamestnávatelia ich budú musieť platiť a firmám zostane menej peňazí na zvyšovanie platov. Ľuďom porastú pomalšie platy a dokonca im môžu aj klesnúť.“

Analytik obchodu Ľubomír Drahovský pripomína, že Slováci si za tie roky zvykli na služby aj počas voľných dní a mnohí zamestnanci si zase pre nízku mzdu privyrábali aj cez sviatky. „Pred takýmito rozhodnutiami by sa mal urobiť prieskum názorov spotrebiteľov, ale aj zamestnancov maloobchodných prevádzok,“ zdôraznil. Rovnako môže podľa neho nastať problém aj vo výnimke pre živnostníkov, čím sa podľa neho vytvára na trhu nerovnováha.

Ktorých dní sa to týka
1. 1. - Deň vzniku Slovenskej republiky
6. 1. - Zjavenie Pána (Traja králi)
14. 4. - Veľký piatok
17. 4. - Veľkonočný pondelok
1. 5. - Sviatok práce
8. 5. -Deň víťazstva nad fašizmom
5. 7. - Sviatok svätého Cyrila a Metoda
29. 8. - Výročie SNP
1. 9. - Deň Ústavy SR
15. 9. - Sedembolestná Panna Mária
1. 11. - Sviatok všetkých svätých
17. 11. - Deň boja za slobodu a demokraciu
24. 12. - Štedrý deň
25. 12. - Prvý sviatok vianočný
26. 12. - Druhý sviatok vianočný

Ako to bude po novom vyzerať

počas všetkých štátnych sviatkov a dní pracovného pokoja zostanú obchody zatvorené
celkovo ide podľa pôvodného návrhu o 15,5 dňa, v súčasnosti je to 3,5 dňa
upraviť sa ešte môže celkový počet vzhľadom na vysoký počet sviatkov u nás - obchodníci navrhujú 12 dní
počas nediel nebudú musieť byť povinne zatvorené obchody
zmeny sa nebudú týkať živnostníkov, čerpacích staníc, kín alebo hotelov
začiatok platnosti zákona už od 1. mája 2017

Nový čas, 11.1.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards