Šokujúci návrh smerákov: Obchody počas sviatkov zatvoria! (Nový Čas)

Richard Ďurana sa 10.1.2017 vyjadril pre Nový čas k zákonu zakazujúci predaj počas sviatkov. 

Šokujúci návrh smerákov: Obchody počas sviatkov zatvoria! (Nový Čas)

Skončia nám nákupy cez voľné dní?! Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s rekordným počtom sviatkov. Počas niektorých z nich si v obchodoch nenakúpime už dnes a zdá sa, že po novom budú obchody zatvorené až 15 dní v roku.

Šokujúci návrh smerákov: Obchody počas sviatkov zatvoria!
Priemerný počet voľných dní v krajinách Únie sa pohybuje okolo čísla 12. Slovensko je v tomto smere rekordmanom s 15 sviatkami za rok. Iniciátorom myšlienky zavrieť obchody počas všetkých sviatkov je smerák Ján Podmanický. Návrh v pondelok odsúhlasila aj Tripartita, zložená z odborárov, zamestnávateľov a vlády. Poslanec sa ho chystá predložiť do parlamentu a ak ho schvália, platiť má už od 1. mája.

V súčasnosti je na Slovensku obmedzený predaj na 3,5 dňa v roku. "Väčšina zamestnancov maloobchodov sú ženy a najmä pre tie je podľa mňa veľmi dôležité, aby časť sviatkov prežili s rodinou," podporil návrh zákona samotný minister práce Ján Richter (60).

Podľa ekonomického analytika Richarda Ďuranu z INESS však môže iniciatíva negatívne ovplyvniť domáciu ekonomiku, ako aj peňaženky bežných ľudí. „Ak by neexistovali takéto výmysly na obmedzovanie ľudí pracovať a podnikateľov podnikať, tak by sme mohli byť všetci bohatší,“ upozorňuje.

Ako si to predstavujú:
obmedzenia sa nedotýkajú živnostníkov, ale maloobchodov so zamestnancami
pod novelu zákona nebudú spadať benzínky, hotely, predajne na letiskách
zákaz predaja sa rozšíri na 15 dní v roku, v súčasnosti obmedzenie platí len na 3,5 dňa

Nový čas, 10.1.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards