Obchody budú povinne zavreté 15,5 dňa v roku, Smer dohodol s obchodmi kompromis (Biznis.sk)

 Portál Biznis.sk prebral a zverejnil 10.1.2017 článok od Denníku N o zákone zvyšujúcom počet dní, počas ktorých budú zatvorené obchody s vyjadrením Richarda Ďuranu

Obchody budú povinne zavreté 15,5 dňa v roku, Smer dohodol s obchodmi kompromis (Biznis.sk)

Dnes sa nedá nakupovať 3,5 dňa.

Cez sviatky nenakúpite, a to už ani v Deň Ústavy Slovenskej republiky či cez Sviatok práce. Takúto zmenu si dohodol minister práce Ján Richter na pondelňajšom rokovaní so zástupcami odborárov a zamestnávateľov.

Novelu pripravili koaliční poslanci za stranu Smer Marián Kéry a Ján Podmanický. Teraz ju predložia do parlamentu s tým, že novinka by mala platiť od mája.

"Dnes už na Slovensku máme 3,5 dňa (Štedrý deň od poludnia, 1. sviatok vianočný, Nový rok a Veľkonočnú nedeľu, ktorá nie je dňom pracovného pokoja ani štátnym sviatkom, pozn. red.), kedy je obmedzený maloobchodný predaj. Tento okruh rozširujeme o ďalších 12 dní, sú to všetky štátne sviatky a všetky dni pracovného pokoja," povedal Podmanický.

Očakáva, že drobné zmeny ohľadne zákazu sa predaja sa môžu v parlamente udiať pre vysoký počet dní pracovného voľna okolo Veľkej noci.

Inak má obmedzenie platiť pre celý sektor predajcov, mimo poskytovateľov služieb, ako sú reštaurácie či kiná alebo prevádzky, v ktorých podniká sám živnostník.

Iba Tesco malo problém

Pavol Konštiak zo Zväzu obchodu a cestovného ruchu vraví, že novinku navrhli sami obchodníci.

Dôvodov je niekoľko: už dnes majú problém zháňať zamestnancov a zosúladiť ich smeny tak, ako to vyžaduje zákon, ale najmä - tržby počas sviatkov vraj nepatria medzi vysoké, ale ten, kto neotvorí predajňu, o ne príde na účet konkurencie.

Pritom v zahraničí je povinné voľno nad slovenské pomery bežná záležitosť, vraví Konštiak.

"Nemal by byť dopad na ekonomiku, pretože ľudia si nakúpia predtým alebo potom," hodnotí Konštiak. Podľa jeho slov takto uvažujú všetky tunajšie klasické reťazce, s výnimkou Tesca, ktoré malo voči zmenám výhrady.

Možno inak by sa na Richterovu novelu obchodníci pozerali, keby prešiel aj zákaz predaja v každú nedeľu. Tak to presadzuje opozičná strana OĽaNO. Richter už v novembri avizoval, že nedeľný predaj zakázať neplánuje:

"Vidím priestor na nejaký kompromis. Teda možno viac štátnych sviatkov, nielen cirkevných, by som do tejto problematiky posunul. Spoločnosť ale ešte nie je pripravená na kompletné voľné nedele," citovala Richtera agentúra TASR.

Ubudne šancí privyrobiť si

Debata nie je iba o voľne pre ľudí, ktorí nedobrovoľne pracujú cez sviatky, ale aj o tých, ktorí si cez sviatky radšej privyrobia cez brigády, prípadne cez vyššie sviatočné tarify. Odbory so zmenami súhlasili tiež.

"Odbory vítajú túto novelu (...) pretože to vytvorí priestor pre zamestnancov tráviť čas s rodinami a nie v práci," povedala Monika Uhlerová z OZ KOVO.

Vo veľkoobchode a maloobchode pracovalo podľa výberového zisťovania Štatistického úradu v treťom kvartáli 2016 vyše 311-tisíc ľudí. V októbri 2016 zarábali ľudia vo veľkoobchode v priemere 857 eur a v maloobchode 635 eur.

Inštitút INESS upozorňuje, že Richterov vylepšovák môže pocítiť ekonomika môže tento vylepšovák pocítiť.

"Každý zákaz pracovať znamená nielen pomalší rast životnej úrovne, ale aj vyššie náklady pre podnikateľov, ktorí musia aj počas sviatkov vyplácať zamestnancom riadnu mzdu. Ekonomické zákonitosti sa obísť nedajú. Takýto zákaz sa odzrkadlí napríklad v pomalšom raste miezd (alebo dokonca ich znižovaní v niektorých vysokokonkurenčných odvetviach), či pomalšom rozširovaní investícií," uvažuje Richard Ďurana z inštitútu INESS.

"Slovensko už teraz patrí medzi krajiny s najvyšším počtom sviatkov v Európe. Na dobiehanie životnej úrovne západných krajín existuje len historicky overený recept: viac práce, nie menej," dodal Ďurana.

Za zrušenie aspoň dvoch sviatkov lobujú dávnejšie aj zástupcova zamestnávateľov.

"Deň Ústavy, no čo je to za sviatok?" pýta sa Konštiak.

Je možné, že Richter našiel s obchodníkmi spoločnú reč preto, že jeho novinka nemusí výrazne ovplyvniť ekonomický život reťazcov a ani viesť k redukcii počtu pracovných miest. Tú by ani nemusela byť viditeľná, pretože pre obchodníkov ľudia relatívne často pracujú ako brigádnici.

Nákupný komfort, na aký sú ľudia zvyknutí, by sa znížil ale stále je tu možnosť nakúpiť si vopred, prípadne v zahraničí.

Miroslav Tulák zo Združenia slovenských spotrebiteľov upozorňuje, že v zahraničí sa robia väčšie nákupy, takže zákaz predaja počas sviatku u nás by mal mať minimálny dopad na nákupnú turistiku.

Biznis.sk, 10.1.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards