Sulíkov odvodový bonus má problém (Aktuality.sk)

 Richard Ďurana sa 1.3.2017 vyjadril pre Aktuality.sk k plánovanému prepočítaniu Odvodového bonusu z pera Richarda Sulíka

Sulíkov odvodový bonus má problém  (Aktuality.sk)

 Do politiky vstupoval s plánom revolučnej prestavby systému daní a odvodov. Bloger teraz spochybnil základný pilier Sulíkovho modelu.

Predseda SaS Richard Sulík vybudoval svoju stranu na odvodovom bonuse. V každých voľbách bola revolučná reforma odvodov a sociálneho systému ústredným bodom ich kampane.

Už od začiatku však mal koncept tvrdých kritikov. Pred voľbami v roku 2010 Sulík pri obhajobe odvodového bonusu použil v internetovej diskusii aj expresívne výrazy.

Kritike čelí Sulíkov model aj v súčasnosti. Ekonóm a bloger Marian Jánoš totiž spochybnil základy, na ktorých odvodový bonus stojí. Sulík vraj spravil pri výpočtoch zásadnú chybu a koncept tak stojí na vode.

Nadhodnotené príjmy

Šéf liberálov podľa blogera veľmi nadhodnotil príjmy pracujúcich ľudí a z toho dôsledku sa javí odvodový bonus ako neudržateľný z pohľadu verejných investícií.

Sulík vychádzal z predpokladu, že priemerná hrubá mzda (v roku 2014) bola 964 eur, pričom oficiálne údaje štatistického úradu hovoria o 858 eurách.

Predseda SaS napriek tomu koncept obhajuje. "Odvodový bonus nie je deficitný, viackrát som robil k nemu prepočty, tiež SAV a MESA10," napísal vo svojom statuse na sociálnej sieti.

Zároveň však priznal, že nevie bez hlbšieho bádania odpovedať na otázky, ktoré mu Jánoš verejne položil.

Sulík ďalej uviedol, že odvodový bonus po novom prerátajú v mimovládnych inštitúciách INESS a INEKO.

Má pravdu Sulík?

Zástupcovia oboch inštitútov nám potvrdili, že pripravujú analýzu odvodového bonusu, avšak jej výsledky budú známe až o niekoľko mesiacov. Musia totiž počkať na aktuálne údaje za vlaňajšok.

V súčasnosti nevedia povedať, kto má v tomto spore pravdu.

"Musíme si počkať na viacero údajov, ktoré sa zverejnia až o niekoľko mesiacov," uviedol riaditeľ INESS Richard Ďurana.

On sám pritom nie je veľkým obhajcom reformy, pretože v sebe podľa neho skrýva veľké riziko - mohli by ju zneužiť populistickí politici. "V prípade zavedenia takéhoto systému by totiž aj malé zvýšenie dávok znamenalo pre verejné financie obrovské náklady," vysvetlil.

Čo na to voliči SaS?

Aj keby nakoniec odvodový bonus padol pre neudržateľnosť, pre SaS by to nemusel byť zásadný problém v podobe poklesu preferencií. Politológ Tomáš Koziak si totiž myslí, že voličov a sympatizantov liberálov by to neodradilo.

"Strana je momentálne jedinou alternatívou voči súčasnej koalícii. Zrušenie odvodového bonusu by nijak výrazne nezamávalo s preferenciami. Stále totiž môžu predstaviť nejakú novú alternatívu," dodal Koziak.

Martin Odkládal
Aktuality.sk, 1.3.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards