S veľkou pompou ohlásil Fico investíciu. Investor sa na celý rok odmlčal (Sme)

Martin Vlachynský sa 13.3.2017 vyjadril pre denník Sme k nedostatkom investičných stimulov

S veľkou pompou ohlásil Fico investíciu. Investor sa na celý rok odmlčal  (Sme)

Spoločnosť Midia Agro chcela na Slovensku investovať viac ako 97 miliónov eur a spracovať tretinu ročnej produkcie mlieka z celej krajiny.

NITRA, BRATISLAVA. O obrovskej investícii na spracovanie mlieka v obci Čab neďaleko Nitry, ktorú premiér Robert Fico (Smer) ohlásil tesne pred vlaňajšími marcovými parlamentnými voľbami, nebolo počuť celý rok.

Spoločnosť Midia Agro, ktorá mala spracúvať slovenské mlieko a vyvážať ho napríklad ako detskú výživu na čínsky trh, mala so svojou investíciou začať už minulý rok.

Dvanásť mesiacov o firme nepočuli starostka obce, ministerstvo hospodárstva ani rezort pôdohospodárstva. Ľudia, ktorí za spoločnosť komunikujú, neodpovedali ani denníku SME.

"Investor sa do dnešného dňa so mnou neskontaktoval," hovorí Eva Andacká, starostka Čabu.

Rok mlčania

Firma stále nemá na Slovensku zriadenú ani webovú stránku.

Miroslav Kopák, ktorý má za firmu na Slovensku komunikovať, na otázku denníka SME, či je investícia živá, neodpovedal ani po dvoch týždňoch.

K investícii sa nechcela bližšie vyjadrovať ani ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná (SNS), pod ktorej rezort investícia spadá. "Nemáme aktuálne žiadne informácie. Na pôde ministerstva neprebiehajú žiadne rokovania," napísal vo svojom vyjadrení rezort pôdohospodárstva.

Ticho o investícii pritom nastalo už po minuloročných marcových parlamentných voľbách. "Zatiaľ sa s tým nič nedeje," vravela v májovom rozhovore pre SME Matečná (nominantka SNS).

Zástupcovia Midia Agro sa ozvali ministerstvu hospodárstva, ktoré vypláca investičnú pomoc, až začiatkom marca 2017, teda tesne pred prepadnutím investičnej pomoci. Tú musí firma čerpať dvanásť mesiacov od jej priklepnutia. Ak by to nestihla do desiateho marca, keď ubehol presne rok od rozhodnutia o schválení investičnej pomoci, na podporu od štátu by už nemala nárok.

"Rozhodnutie o schválení investičnej pomoci pre spoločnosť Midia Agro stále trvá," potvrdil hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Stano.

Obrovská investícia

Firma pôvodne tvrdila, že na Slovensku zamestná osem ľudí a preinvestuje 45,2 milióna eur už v roku 2016. Vyrábať produkty z mlieka mala začať v roku 2018.

Celkovo mala preinvestovať 97,3 milióna eur.

Výška investičnej pomoci mala byť 18,5 milióna eur. Z toho 16,5 milióna mala dostať ako dotáciu na nákup strojov a zariadení a dva milióny ako daňové prázdniny.

Priamo vo fabrike si malo nájsť prácu 325 ľudí a nepriamo - teda napríklad u chovateľov dobytka - sa malo zamestnať až 1300 ľudí. Výrobu chcela spustiť v roku 2018.

V závode neďaleko Nitry plánovala Midia Agro spracúvať 300 miliónov kilogramov mlieka ročne, teda takmer tretinu celoslovenskej produkcie. V roku 2015 sa podľa Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka vyprodukovalo v krajine 864 miliónov kilogramov mlieka.

Napríklad spoločnosť Rajo, ktorá je podľa tržieb najväčším spracovateľom mlieka na Slovensku, spracovala v roku 2014 podľa výročnej správy 181 miliónov kilogramov mlieka.

Firmu v čase podpisu memoranda na Slovensku zastupoval írsky podnikateľ Norman Patric Turner z Liverpoolu. Írske médiá ho označovali za vlastníka skupiny Midia Group, ktorej sídlo je vo Švajčiarsku.

"Aktuálne zaznamenávame dosť veľký deficit v detskej dojčenskej výžive najmä vo Veľkej Británii, ale aj na ázijských trhoch a inde," vysvetľoval v marci 2016 svoje motivácie investovať do závodu Turner.

Podľa webu spoločnosti bol Turner v čase podpisu memoranda nevýkonným predsedom firmy a zameriaval sa na investičné financovanie a financovanie projektov.

Okrem neho pre Midia Agro pracuje Alec Peter Colbeck. Ide o Brita, ktorý žije v chorvátskom Záhrebe. Oboch zahraničných podnikateľov dopĺňa už spomínaný Slovák Miroslav Kopák.

Podpisovali memorandum

Už keď premiér Fico s vtedajším ministrom pôdohospodárstva Ľubomírom Jahnátkom (Smer) podpisovali memorandum s Midia Agro, hovorili odborníci o nereálnosti jej biznisu.

Podľa Slovenského mliekarenského zväzu nešlo o investíciu, ktorá by dala novú perspektívu pre prvovýrobu a spracovanie mlieka na Slovensku.

Rovnako ich biznisplánu nerozumel ani šéf Slovnaftu Oszkár Világi, ktorý v mliekarenstve podniká.

"Najväčší producenti sušeného mlieka sú Austrália a Nový Zéland, pretože distribuujú do celej Ázie a určujú svetové ceny. Robiť niečo takéto v Nitre a mať ešte aj návratnosť? Som veľmi skeptický," vravel v rozhovore pre SME. Sám vlastní aj linku na sušenie mlieka, ale podľa vlastných slov je to stratová činnosť.

Jahnátek napriek týmto výhradám investíciu podporoval. "Nie, nepokladám to za chybu. Ide o veľmi dôležitú investíciu pre Slovensko. Iné systémové riešenie prebytku mlieka na trhu nepoznám."

Už dva roky totiž európski mliekari bojujú s príliš nízkymi výkupnými cenami mlieka, ktoré klesli po zrušení mliečnych kvót v rámci Európskej únie. Tie v minulosti určovali, koľko mlieka môžu krajiny ročne dodať na európsky trh.

Zneužitie stimulov?

Midia Agro nebola jedinou investíciou so zvláštnym pozadím, ktorú druhá Ficova vláda oznámila tesne pred marcovými parlamentnými voľbami.

Štát podpisoval memorandum aj s firmou RKN Global Europe na výrobu napríklad bezpečnostných kariet. Aj jej vláda tesne pred parlamentnými voľbami odklepla stimul. Nakoniec však RKN Global od investície ustúpila.

"Išlo o zneužitie investičných stimulov na politické ciele, teda na predvolebnú propagáciu strany Smer," myslí si výkonný riaditeľ Podnikateľskej aliancie Slovenska Peter Kremský. Odborníci zo sektora podľa neho už pred rokom tvrdili, že ide o úplne nereálny podnikateľský zámer.

Na druhej strane podľa analytika INESS Martina Vlachynského štát prostredníctvom svojich úradníkov nedokáže určiť, ktorá investície bude úspešná a ktorá nie. To nedokáže s istotou povedať nikto, no štátni úradníci bez podnikateľských skúseností sú na túto úlohu úplne bez výbavy, dodáva Vlachynský.

"Investičné stimuly by preto nemali byť poskytované selektívne, ale vláda by sa mala zameriavať skôr na plošné opatrenia. Napríklad Estónsko namiesto investičných stimulov nezdaňuje reinvestovaný zisk," povedal Vlachynský.

Marek Poracký
Sme, 13.3.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards