Od mája cez sviatky v obchodoch nenakúpite, zákaz predaja sa rozšíri (Denník N)

Denník N uverejnil 15.3.2017 článok venovaný rozšíreniu počtu dní, počas ktorých sú zavrene obchody s komentárom Richarda Ďuranu

Od mája cez sviatky v obchodoch nenakúpite, zákaz predaja sa rozšíri  (Denník N)

 To, či budú na Veľkonočný pondelok obchody zatvorené celý deň, alebo len niekoľko hodín, ešte doriešia poslanci v parlamente.

Tohtoročná Veľká noc bude asi posledná, počas ktorej budú obchody otvorené aj na Veľký piatok či Veľkonočný pondelok. Vláda schválila poslanecký návrh novely Zákonníka práce, ktorý rozšíri zákaz predaja na všetky sviatky.

Dnes obmedzenie platí na 3,5 dňa: Veľkonočnú nedeľu, ktorá nie je štátny sviatok, 1. sviatok vianočný, Nový rok a Štedrý deň od obeda.

Zákaz predaja pre všetky ďalšie sviatky má platiť od 1. mája. Sviatok práce má byť prvým tohtoročným dodatočným sviatkom, pred ktorým sa bude treba predzásobiť.

Rozšírenie zákazu predaja sa nedotkne menších prevádzok, v ktorých podniká živnostník sám ani služieb. Výnimky naďalej budú mať aj čerpacie stanice.

Potvrdzuje sa tým kompromis, ktorý dohodol minister práce Ján Richter (Smer) s obchodníkmi pred dvoma mesiacmi.

Veľkonočný pondelok neuzavreli

Z vlády pôjde poslanecký návrh do parlamentu. Tam sa budú upravovať zákaz predaja na veľkonočný pondelok.

V návrhu, ktorý odobrila vláda, sa píše, že obchody budú môcť otvoriť po 14:00 h. No koaliční poslanci v parlamente navrhnú, aby sa úprava týkala celého veľkonočného pondelka.

Práca v obchode

- Uložiť prácu alebo dohodnúť sa so zamestnancom o práci je zakázané pre Veľkonočnú nedeľu, 1. sviatok vianočný, Nový rok a Štedrý deň poobede.
- Novela Zákonníka práce má rozšíriť obmedzenie aj na 6. január, Veľký piatok, Veľkonočný pondelok do 14:00 hodiny, 1. máj, 8. máj, 5. júl, 29. august, 1. september, 15. september, 1. november, 17. november a 26. december.
- Vo veľkoobchode a maloobchode pracovalo podľa výberového zisťovania štatistického úradu v treťom kvartáli 2016 vyše 311-tisíc ľudí.
- V októbri 2016 zarábali ľudia vo veľkoobchode v priemere 857 eur a v maloobchode 635 eur.

"Zamestnávatelia požadujú, aby sme obmedzenie dali na celý veľkonočný pondelok. Argumentujú tým, že im t obmedzenie len do 14-tej hodiny spôsobuje logistické problémy, je pre nich už lepšie, aby bol celý veľkonočný pondelok zatvorený." avizuje jeden z predkladateľov novely poslanec Ján Podmanický (Smer).

Myšlienku obmedziť predaj počas Veľkonočného pondelka iba na polovicu dňa presadzovala Republiková únia zamestnávateľov. Jej tajomník Martin Hošták vysvetlil, že nápad kopíruje systém okolo Vianoc, kedy obchody zatvárajú na Štedrý deň na pol dňa.

S tým nesúhlasí Pavol Konštiak, šéf Zväzu obchodu a cestovného ruchu, polovičnú zmenu pri veľkonočnom pondelku považuje za "nezmysel". Neobáva sa ani toho, že by zákaz predaja na celý pondelok viedol k masívnejším nákupom v zahraničí. "Je aj sobota, v sobotu je otvorené," dodal.

Výhrady k zatvoreniu obchodov na pol dňa mali aj odbory. "Konfederácia odborových zväzov žiada vypustiť slová "do 14.00 hodiny", teda aby sa zákaz maloobchodného predaja vzťahoval na celý Veľkonočný pondelok," píše sa v predkladacej správe.

Postupne chcú odbory ďalej debatovať a presadiť zákaz maloobchodného predaja na všetky nedele. O to sa snažili aj počas terajších debát, nápad minister Richter odmieta.

Obchodníci nemali s obmedzení predaja problém, údajne s výnimkou Tesca. "Nemalo by to mať dôsledok na ekonomiku, pretože ľudia si nakúpia predtým alebo potom," povedal Konštiak. Tržby sú podľa neho počas sviatkov nižšie, ale ten, kto neotvorí, o ne príde na úkor konkurencie.

Zástancovia zákazu predaja argumentujú rodinnou pohodou aj pre ľudí, ktorí sedia za pokladnicami či v skladoch predajní, kým iní majú voľno. Zákaz sa však týka aj tých, ktorí by si chceli privyrobiť prácou platenou sviatočnými príplatkami alebo brigádami.

Obchodníci sľubujú, že novinka nepovedie k prepúšťaniu, iba zmierni tlak pre nábor - už dnes majú problém zohnať ľudí do prevádzok.

Zákaz nie je vhodná cesta

Inštitút INESS už v minulosti upozornil, že zakazovanie práce nie je cestou k ekonomickému rastu. "Každý zákaz pracovať znamená nielen pomalší rast životnej úrovne, ale aj vyššie náklady pre podnikateľov, ktorí musia aj počas sviatkov vyplácať zamestnancom mzdu. Ekonomické zákonitosti sa obísť nedajú. Zákaz sa odzrkadlí v pomalšom raste miezd, alebo dokonca ich znižovaní v niektorých vysoko konkurenčných odvetviach, či v pomalšom rozširovaní investícií," uviedol Richard Ďurana z inštitútu INESS.

Doplnil, že Slovensko už teraz patrí medzi krajiny s najvyšším počtom sviatkov v Európe. Na dobiehanie životnej úrovne západných krajín existuje len historicky overený recept: viac práce, nie menej," dodal Ďurana.

Daniela Krajanová
Denník N, 15.3.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards