Ficova vláda ide dávať stimuly skoro za 10 miliónov eur. Analytik varuje, musia sa na ne vyzbierať iní podnikatelia (Parlamentné Listy)

Parlamentné Listy prebrali 17.1.2017 vyjadrenie Martina Vlachynského na racionálnosť investičných stimulov z denníka Nový čas

Ficova vláda ide dávať stimuly skoro za 10 miliónov eur. Analytik varuje, musia sa na ne vyzbierať iní podnikatelia (Parlamentné Listy)

 Na Slovensku by mali vzniknúť stovky pracovných miest. Konkrétne by ich malo byť necelých štyristo a vláda premiéra Roberta Fica na ne vyhradila zo štátneho rozpočtu 9,65 milióna eur. Jedno miesto tak bude štát stáť 24 300 eur. Odborníci krútia hlavou a Ficovo konanie nepovažujú za krok vpred.

Premiér Robert Fico má na stole návrhy finančnej pomoci v šiestich mestách - v Rimavskej Sobote, Hnúšti, Sučanoch, Krásne nad Kysucou, Trenčíne a Kechneci. V týchto mestách by mal pomôcť slovenským firmám prostredníctvom dotácií na rozšírenie fabrík, daňových úľav či priameho príspevku na vybudovanie nového pracovného miesta.

Podľa informácií denníka Nový Čas rekordérom by v rámci podnikov mala byť firma Hyca, ktorá sa nachádza v okrese Rimavská Sobota. Na vybudovanie jedného pracovného miesta by od štátu mala dostať 12-tisíc eur a s dotáciou na vybudovanie podniku sa táto suma vyšplhá na hodnotu 33-tisíc eur.

Proti týmto krokom sa ohradili podnikatelia z Klubu 500 na čele s Vladimírom Sotákom. „Poskytnutie štátnej pomoci v navrhovanej sume a štruktúre by spôsobilo významnú konkurenčnú nevýhodu pre ostatných výrobcov,“ uviedli zástupcovia združenia. Ministerstvo hospodárstva argumentuje tým, že Rimavská Sobota patrí k najmenej rozvinutým okresom. Analytik Martin Vlachynský z INESS tvrdí, že v minulosti boli stimuly na jedno pracovné miesto ešte vyššie. „Stimuly pracovné miesta nevytvárajú, len ich prerozdeľujú,“ hovorí analytik a dodáva, „na každé euro stimulu sa musia vyzbierať iní podnikatelia.“

du
Parlamentné Listy, 17.1.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards