Má bločková lotéria ešte význam? Podľa daniarov svoj účel už splnila (Smeň

 Róbert Chovanculiak komentoval 15.2.2017 zmysluplnosť bločkovej lotérie v súčasnosti pre denník Sme 

Má bločková lotéria ešte význam? Podľa daniarov svoj účel už splnila (Smeň

 BRATISLAVA. Má bločková lotéria ešte zmysel? A čo doteraz priniesla? To sú otázky, na ktoré ani po troch rokoch od spustenia neexistuje jasná odpoveď.

„Pre finančnú správu už svoju úlohu splnila. Dnes to považujem za normálnu lotériovú hru,“ odpovedal v rozhovore pre Hospodárske noviny šéf daniarov František Imrecze na otázku, či má lotéria dnes ešte zmysel.

Našla daňové úniky?

Dodáva, že pre finančnú správu splnila svoj význam najmä pri spustení, keď sa okolo nej robila veľká kampaň a ľudia sa naučili pýtať bloček a posielali im podnety.

To, či má význam bločková lotéria aj dnes, keď už si ľudia zvykli bloček brať, je otázne. Analytik Iness Robert Chovanculiak si myslí, že lotéria dnes už svoj význam stráca a mala by sa zrušiť.

„Ako ukázali posledné kauzy, hlavné daňové úniky nevznikajú u malých obchodníkov a remeselníkov, ale u veľkých podnikateľov. Taktiež nebolo nikdy presvedčivo dokázané, že bločková lotéria zvýšila príjmy štátu,“ vysvetľuje svoje stanovisko Chovanculiak.

Lotériu zaviedla druhá vláda Roberta Fica, aby jej pomohla pri odhaľovaní daňových únikov. Na Slovensku sa úniky na DPH odhadujú ročne približne na dve miliardy eur.

Ľudia po spustení lotérie začali nahlasovať prevádzky, kde dostali bloček, ale nepodarilo sa im ho zaregistrovať. Od spustenia lotérie dostala Finančná správa SR tisíce podnetov na chybné bločky. Či sa práve vďaka nim podarilo vyšetriť daňové podvody nie je možné povedať.

Daniari už v minulosti viackrát vysvetlili, že pri kontrole nerozlišujú, odkiaľ podnet pochádza. Zdrojov je viac – od oznamov od občanov až po výsledky analytických nástrojov finančnej správy.

Do firiem, z ktorých zase pochádza výherný lístok, chodia daniari na kontroly. Doteraz však o veľkých zisteniach z týchto kontrol finančná správa neinformovala. Väčšinou šlo o menšie nálezy. Na druhej strane však práve možnosť kontroly môže mať podľa analytikov odstrašujúci efekt. A teda, môže znížiť motiváciu podnikateľov podvádzať pri odvádzaní dane.

Prínos je stále nejasný

V súčasnosti nevieme povedať ani to, aký má bločková lotéria finančný prínos pre štát. Je pravdou, že od jej zavedenia sa štátu na dani – a to či už DPH, alebo z príjmu – darí vyberať viac. Ročne štát vyberá na daniach o stovky miliónov eur viac, ako predpokladá.

181,6 milióna

bločkov zaregistrovali ľudia od spustenia lotérie.
Nevieme však povedať, či to je preto, že malí podnikatelia skutočne začali platiť dane, alebo sa len prejavilo to, že ekonomika začala rásť, ľudia začali viac nakupovať a tým sa zvýšil aj výber daní.

Ministerstvo financií však lotériu neplánuje zrušiť. Považuje ju za dobrý edukačný prostriedok. „Kľúčové je aj to, že u platičov daní, obchodníkov, ktorí vystavujú registračné bloky, sa vytvára pocit, že si nemôžu byť istí, ktorý zákazník si registruje bloček a ktorý nie, nehovoriac o tom, že tých takmer 60 miliónov bločkov zaregistrovaných od spustenia tejto lotérie je výborným zdrojom údajov pre následné kontroly,“ tvrdí hovorkyňa ministerstva Alexandra Gogová.

Ani rezort však nevie, aký je jej reálny prínos. Poukazuje na analýzu z roku 2014, podľa ktorej si bločková lotéria na seba len na DPH zarobí štvornásobne. Podľa vtedajších odhadov by štát na dani mohol ročne vďaka lotérii vybrať viac o sedem až osem miliónov eur.

Koľko naozaj vybral, nie je jasné. Pozrieť sa bližšie na dane plánujú tento rok vládni analytici z Inštitútu finančnej politiky.

„Za posledné tri roky sme videli rýchly nárast úspešnosti výberu daní z pridanej hodnoty, pozitívne nás prekvapuje výnos dane z právnických osôb, chceme tomu viac porozumieť,“ povedala v nedávnom rozhovore pre SME šéfka IFP Lucia Šramková.

Milióny bločkov

Od spustenia dodnes zaregistrovali ľudia približne 181,6 milióna bločkov. Mesačne sú to v súčasnosti približne dva milióny bločkov. Tipos, ktorý hru prevádzkuje, vyplatil výhry za 3,4 milióna eur.

Štátna spoločnosť však nebola na lotérii stratová. Niektorí hráči totiž bločky (približne milión bločkov) zaregistrovali cez takzvané zberne, v ktorých sa platí poplatok 20 centov. Na manipulačnom poplatku získal Tipos približne 192-tisíc eur. Z toho 96-tisíc ostalo zberniam a ostatok dostal Tipos.

"Tipos by mal pokračovať v prevádzkovaní lotérie, len ak je jej fungovanie finančne výnosné. Teda ak ho nemusí dotovať štát. Z nastavení pravidiel lotérie sa však dá o jej ziskovosti pochybovať," dodáva Chovanculiak.

Michaela Kušnírová
Sme, 15.2.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards