Väzniciam na Slovensku chýbajú dozorcovia (RTVS Rozhlas)

Radovan Ďurana sa 5.3.2017 vyjadril pre Slovenský Rozhlas k nedostatku záujemcov o prácu väzenských dozorcov

 

Väzniciam na Slovensku chýbajú dozorcovia  (RTVS Rozhlas)

 Milan Jeluš, moderátor: "Slovenským väzniciam chýba dvestodvadsaťdeväť dozorcov. Predovšetkým na západnom Slovensku o túto prácu nie je záujem. Nástupný plat sedemstodvadsať eur v hrubom nedokáže konkurovať napríklad automobilkám či iným komerčným firmám, ktoré nemajú také náročné požiadavky."

Peter Hanák, redaktor: "Zboru väzenskej a justičnej stráže chýbajú ľudia najmä v Bratislave, ale aj v Trenčíne, Banskej Bystrici či napríklad Leopoldove a Ilave. Problém so zamestnávaním dozorcov je už dlhodobý, najmä na západnom Slovensku. Neobsadených je až dvestodvadsaťdeväť miest. Oproti práci v súkromných firmách majú väznice náročnejšie požiadavky, hovorí Katarína Nováková zo Zboru väzenskej a justičnej stráže."

Katarína Nováková, Zbor väzenskej a justičnej stráže SR: "Faktory, ktoré ovplyvňujú získavanie a stabilizáciu personálu v zbore, sú okrem minimálne stredoškolského vzdelania aj špecifické podmienky prijatia do služobného pomeru, ako je fyzická zdatnosť, duševná a zdravotná spôsobilosť uchádzačov a bezúhonnosť."

Peter Hanák: "Priemerný nástupný plat príslušníka zboru so strednou školou je sedemstodvadsať eur v hrubom. Pavol Žilinčík z úradu ombudsmanky, ktorý chodí kontrolovať väznice, hovorí, že nedostatočný záujem o túto prácu môže mať vplyv aj na kvalitu ľudí, ktorí pracujú ako dozorcovia."

Pavol Žilinčík, úrad ombudsmanky: "Tu by zase stálo zato zamyslieť sa, ako dostať do tejto práce ľudí, ktorí by to robili radi a ktorí by chceli rásť spolu s tou prácou. Opäť by to malo podľa mňa v konečnom dôsledku efekt na to, akí ľudia by vychádzali z tých zariadení a potom aj na našu bezpečnosť."

Peter Hanák: "Ekonomický analytik Radovan Ďurana vidí riešenie v kombinácií opatrení."

Radovan Ďurana, analytik INESS (telefonát): "Na jednu stranu samozrejme odmena za túto prácu musí byť dostatočne vysoká, aby pritiahla dostatok ľudí, na druhú stranu sa treba aj zamyslieť nad objemom výkonu práce, to znamená nad množstvom väznených ľudí, že ič ich tam nie je zbytočne veľa za činy, ktoré nevyžadujú väznenie."

Peter Hanák: "Príslušníci Zboru väzenskej a justičnej stráže majú zakázanú akúkoľvek inú zárobkovú činnosť."

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards