Čierna práca: Richter ustúpi firmám (HN)

Róbert Chovanculiak 17.1.2017 vyjadril svoj názor na pokutovanie firiem za neskoré prihlasovanie zamestnancov do Sociálnej poisťovne pre Hospodárske noviny

Čierna práca: Richter ustúpi firmám (HN)

 Zamestnávatelia strácajú tisícky eur kvôli administratívnej chybe, čoskoro tomu môže byť koniec.

Ministerstvo práce uznalo, že pokuta za neskoré prihlasovanie zamestnancov do Sociálnej poisťovne je pre niektoré firmy príliš prísna. Od začiatku budúceho roka by mali preto súčasný zákon upraviť.

Vysoká pokuta
Do firmy nastúpi nová pracovná posila. Zamestnávateľ si nechá jej nahlásenie do Sociálnej poisťovne až na deň jej nástupu do práce. Nie je si totiž istý, či nový zamestnanec do práce skutočne nastúpi. Účtovníčka však spraví chybu a zabudne ho prihlásiť včas, preto ho spätne dohlási o pár dní neskôr. Podľa Národného inšpektorátu práce však ide o nelegálne zamestnávanie a firme udelí pokutu minimálne vo výške dvetisíc eur. Toto je aj prípad konateľa spoločnosti Almo Group Alexandra Moravčíka. Jeho spoločnosť dostala pokutu päťtisíc eur, keďže kontrolou zistili dohlasovanie troch zamestnancov. „Inšpektorát pri kontrole zistil, že sme spätne dohlasovali zamestnancov. Dovtedy bolo všetko v poriadku, mzdy aj odvody boli doplatené správne a išlo teda len o administratívny problém,“ posťažoval sa Moravčík.

Zjemnenie pravidiel
Ministerstvo práce tvrdí, že súčasnú legislatívu zmierni. „Uvedomujeme si tvrdosť zákona pri oneskorenom prihlásení zamestnanca do Sociálnej poisťovne. V súčasnosti pripravujeme legislatívnu zmenu, ktorá by túto tvrdosť zjemnila,“ informoval komunikačný odbor rezortu. To, či bude pokuta platiť až pre tých, ktorí sa oneskoria o viac dní, však zatiaľ nie je známe. Ministerstvo neprezradilo ani to, či sa poplatok zníži a na akú sumu.

Podľa riaditeľa Inštitútu zamestnanosti Michala Páleníka by mohla byť pokuta odstupňovaná. Ak by dostal zamestnávateľ pokutu prvýkrát, mala by byť podľa neho podstatne nižšia, na úroveň dvoch tisíc eur by sa mala dostať až vtedy, ak by šlo o opakované zlyhanie. S takýmto návrhom by súhlasil aj tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. „Vysoká pokuta môže malým podnikateľom spôsobiť existenčné problémy. Už sa nám pritom stalo, že Inšpektorát práce prišiel na kontrolu a udelil pokutu aj takým zamestnávateľom, ktorí nemeškali s nahlasovaním ani jeden deň, len pár hodín. Nový zamestnanec pritom prišiel do práce na šiestu a administratívni pracovníci, ktorí ho mali nahlásiť, až na ôsmu,“ vysvetlil.

Nemôžu sa zapojiť
Podľa Slavěny Vorobelovej z Národného inšpektorátu práce bolo vlani zistených vyše 1 200 prípadov, keď firma zamestnávala nelegálne. Vyše polovica z nich pritom nahlásila svojich zamestnancov do Sociálnej poisťovne neskoro. Vorobelová však poukazuje na to, že medzi nimi sú aj také firmy, ktoré to nespravili kvôli administratívnej chybe, ale náročky. Inšpektorát to však nevie rozlíšiť.

Analytik inštitútu INESS Róbert Chovanculiak však upozorňuje, že inšpektorát by toto mal rozlíšiť a nehádzať všetkých do jedného vreca. „Pri pokutovaní by sa mala zohľadňovať história a reputácia zamestnávateľa. Sociálna poisťovňa môže na základe svojich dát ľahko zistiť, či ide o firmu, ktorá pravidelne platí odvody, alebo o zamestnávateľa, ktorý tak nerobí a môže byť považovaný za podozrivého,“ dodal. Poukazuje pritom na to, že všetky firmy, ktoré sa takto previnia, sú automaticky zaradené do Centrálneho registra nelegálnej práce, a preto sa nemôžu zapojiť do verejného obstarávania či požiadať o čerpanie eurofondov.

Nikola Richterová
Hospodárske noviny, 17.1.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards