Obrat. Ľudia za pásom zarobia viac ako bankári (Finweb)

 Róbert Chovanculiak sa 6.3.2017 vyjadril pre Finweb k priemernej mzde v trnavskej automobilke 

Obrat. Ľudia za pásom zarobia viac ako bankári  (Finweb)

 Slovákom, ktorí sú zamestnaní v priemysle, sa mimoriadne darí. Za rok im priemerná mzda narástla o 100 eur.

Bratislava – Roman Baláž má pred maturitou a na veľtrh pracovných ponúk sa nechal zlákať spolužiakmi. Už dlho chce ísť na vysokú školu a prácu si plánoval hľadať po nej. No dnes je – ako sa vyjadril pre HN – na pochybách. "Za pásom" v automobilke by zarobil výrazne viac než pri robote s peniazmi v banke. Výška miezd odráža súčasnú realitu slovenského trhu práce. Chýbajú ľudia vo výrobe a situáciu ešte viac zamieša Jaguar Land Rover, ktorý sľubuje, že priemerný plat v nitrianskej fabrike bude vyše 1 200 eur, čo ovplyvní aj ďalšie závody. "Tento rok sa napríklad očakáva, že priemerná mzda v neďalekej trnavskej automobilke dosiahne takmer 1 500 eur, pričom výrobní operátori zarobia viac ako tisíc eur," hovorí analytik INESS Róbert Chovanculiak. V bratislavskom Volkswagene je priemer 1 795 eur, no zohľadňuje aj umiestnenie v hlavnom meste, kde je mzdová hladina najvyššia na Slovensku. Na porovnanie, osobný bankár si podľa rebríčka platy.sk zarobí priemerne okolo 900 eur mesačne. Na takúto pozíciu sa však často vyžaduje znalosť aspoň jedného cudzieho jazyka a tiež vysokoškolský titul druhého stupňa. Podobné čísla má za celé Slovensko aj portál našeplaty. sk s tým, že priamo v Bratislave dostane osobný bankár priemerne 1 050 eur. Bežný klientsky pracovník má menej ako 800 eur. Podľa analytičky Poštovej banky Jany Glasovej rastú platy nielen v autofabrikách, ale v priemysle celkovo. "Na začiatku minulého roka dosiahla priemerná mzda v slovenskom priemysle 996 eur, v závere roka prekračovala úroveň 1 100 eur." Glasová tvrdí, že rastu miezd v ostatných odvetviach sa až tak nedarí. Poukazuje na to aj riaditeľ personálnej agentúry Express People Peter Dosedla. "Pred 20 rokmi, keď na trhu finančníci chýbali, ich mzdy dvojnásobne prevyšovali priemer. Dnes, keď dokáže školstvo vyprodukovať dostatok tejto pracovnej sily a dopyt klesol, prispôsobili sa aj ich mzdy," uzatvára.

1 200 eur mesačne. Taký priemerný plat sľubuje automobilka Jaguar Land Rover pri Nitre.

Nikola Richterová
Finweb, 6.3.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards