Primátorka Macháčková: Vyfárajme z neistoty (Prievidzské Echo)

 Prievidzské ECHO uverejnilo 1.6.2017 článok o diskusií na tému budúcnosti hornej Nitry, kde je spomenuté vyjadrenie ministra Petra Žigu o možnom skoršom uzavretí miestnych baní z podujatia, ktoré zorganizoval INESS

Primátorka Macháčková: Vyfárajme z neistoty  (Prievidzské Echo)

 PRIEVIDZSKÁ RADNICA INFORMUJE

Primátorka Prievidze pozýva premiéra, eurokomisára, zástupcov baní, ostatných zamestnávateľov i všetkých odborníkov k debate o budúcnosti regiónu hornej Nitry.

Primátorka Prievidze Katarína Macháčková na námestí v Prievidzi spolu so zástupcami celého regiónu vyzvala predsedu vlády SR, aby prišiel diskutovať o budúcnosti hornej Nitry za okrúhly stôl. Upozornila, že po nedávnych vyjadreniach ministra hospodárstva ľudia žijú v neistote.

Po tom ako na námestí premietla anketu názorov obyvateľov okresu Prievidza vyhlásila, že nechce, aby ľudia v Prievidzi žili v neistote: "Vláda rozhodla, že elektrina z domáceho hnedého uhlia sa má vyrábať až do roku 2030. Tento termín ale nedávno otvorene spochybnil minister hospodárstva Peter Žiga. Na diskusii inštitútu INESS pripustil skrátenie tohto záväzného termínu, ak o tom bude diskusia a do budúcnosti sa pripraví jasný plán. V našom meste a kraji preto žijeme v neistote. Ľudia nevedia ako dlho ešte budú mať prácu, mladí nevedia, či sa sem majú vrátiť, podnikatelia nevedia, či a koľko investovať. Všetci potrebujeme vedieť, prečo skorší termín minister pripúšťa a čo bude ďalej."

Po primátorke sa k neistote v regióne vyjadrila aj Kvetoslava Šimorová, starostka obce Dolné Vestenice, malý miestny podnikateľ Ivan Sýkora, aj poslanec NRSR Jozef Mihál.

"Som hrdá na tradíciu baníctva v Prievidzi a v celom regióne. Mám rada miestnych ľudí a nechcem, aby žili v neistote. Potrebujeme otvorene hovoriť s baníkmi o tom, čo ich čaká, aby sa podľa toho mohli zariadiť oni, ich rodiny, či noví investori. Ak pán minister takú diskusiu očakáva, potom nielen jeho, ale všetkých, vrátane pána premiéra pozývam k odbornej a konkrétnej diskusií o budúcnosti hornej Nitry. Ak skutočne hrozí, že ťažba domáceho uhlia na výrobu elektriny potrvá kratšie ako do roku 2030, diskutovať o tom treba čo najskôr, aby sme sa na to stihli pripraviť. Poďme spoločne vyfárať z neistoty," dodala Macháčková.

Premiéra Roberta Fica požiadala primátorka Macháčková listom o návrh vhodného termínu v priebehu júna 2017, ktorý mu bude na stretnutie v Prievidzi vyhovovať. Okrúhly stôl o budúcnosti regiónu horná Nitra sa bude konať v kultúrnom dome v Prievidzi.

Prievidzské ECHO, 1.6.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards