Tom, čínske hydinárne a zlé peniaze (.týždeň)

 .týždeň uverejnil 5.6.2017 komentár Juraja Karpiša o aktuálnom "nákupnom apetíte" čínskych spoločnosti

Tom, čínske hydinárne a zlé peniaze  (.týždeň)

 Ak máte deti, zrejme poznáte hovoriaceho kocúra Toma. Mačka s obrovskými očami reaguje na hladkanie či frčky. Opakuje tiež slová, napriek tomu, že zvyčajne nie sú hodné opakovania.

Tom je najdrahší kocúr na svete. Od mladého slovinského manželského páru ho za miliardu dolárov kúpili Číňania. Aj z tunajších skúseností vieme, že Číňania kúpia akúkoľvek blbosť. Čo na tom?

Reťaz zaujímavostí sa však sumou len začína. Toma oficiálne kúpila čínska spoločnosť Zhejiang Jinke Peroxide Co., ktorá vyrába peroxid. Na hľadanie potenciálnych synergií virtuálneho Toma s produkciou chemikálií v Číne potrebuje človek kreativitu majstra. Netrápte sa, zrejme tu nebude všetko v súlade s kapitalistickým poriadkom. Obchod smrdí, keďže kúpna suma je 7,5 násobkom obratu čínskej chemičky za rok 2016. A takmer 20-násobkom jej hrubého zisku za minulý rok.

Tom pritom nie je výnimkou, možno hovoriť o trende. Nový domov v čínskych priemyselných podnikoch nachádzajú aj mnohí iní producenti zábavy. Filmové štúdio, ktoré vyrobilo batmanovskú filmovú trilógiu Dark Knight, kúpil realitný magnát z Pekingu za 3,5 miliardy dolárov. Čínsky výrobca stavebných materiálov kúpil Framestore, spoločnosť dodávajúcu špeciálne efekty do filmov Harry Potter. Zhejiang Dragon Pipe Manufacturing Co. zase výrobcu aplikácií Entertainment Game Labs. A vývojára hry Gears of War na Xboxe kúpil čínsky spracovateľ hydiny. Až 70 percent akvizícií spoločností vyvíjajúcich hry od roku 2015 malo údajne čínskeho kupujúceho.

Zdá sa, že aj za drahou zábavou čínskeho priemyslu treba hľadať zlé peniaze. Vďaka novým peniazom sa akcie čínskych podnikov obchodujú za extrémne násobky ročných výnosov, niektoré dosahujú hodnotu 100. Ak vám investori trhajú z ruky drahé prísľuby budúcich nízkych výnosov, máte v rukách zázračný nástroj. Nadhodnotené akcie možno využiť ako platidlo za nákupy ďalších aktív. Takouto akvizíciou navyše stagnujúca firma získa ďalší zdroj výnosov. Firmy tak za vlastné akcie nakupujú externý zisk. To, že draho, nemusí prekážať. Ak ide všetko podľa plánu, manickí domáci investori na drogách nízkych úrokov potiahnu ceny akcií po správach o akvizícii ešte vyššie. A investícia sa ,,zaplatí sama".

Pyramída? Kým je dostatok likvidity a všetci veria v šťastnú budúcnosť, môže fungovať. ,,Bublina!" strašilo už mnoho investorov za poslednú dekádu masívnej stimulácie čínskej ekonomiky zlými peniazmi. Doposiaľ však každú hroziacu katastrofu tamojšia centrálna banka elegantne vyriešila inou manipuláciou. Čínske tieňové banky, ktoré na svoje dlhodobé investície používajú krátkodobé financovania, však dnes strácajú dôveru protistrán a tým aj prístup k financovaniu. Epizodické nedostatky likvidity, ktoré možno pozorovať ako skoky v úročení krátkych peňazí, pripomínajú začiatok roku 2007. Koniec môže byť blízko.

Ale väčšina verí, že centrálna banka to dá aj teraz. Najmä keď sa blíži výmena politickej špičky krajiny na jesennom Národnom kongrese Komunistickej strany Číny. Trhové sily však na voľby čakať nemusia. Ani tie komunistické. Autor pracuje v INESS

.týždeň, 5.6.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards