Kažimír zverejnil záverečný účet Slovenska: Ako sa nám darilo v roku 2016! (Čas.sk)

 Radovan Ďurana 16.5.2017 vysvetľoval pre Nový Čas ako sa v budúcnosti môže zmeniť pozícia Slovenska vo vzťahu k čerpaniu eurofondov

Kažimír zverejnil záverečný účet Slovenska: Ako sa nám darilo v roku 2016! (Čas.sk)

 Slovensko si polepšilo! Po tom, ako premiér Robert Fico (52) spolu s koaličnými partnermi prišli s úpravami Zákonníka práce, ktoré by mali prilepšiť peňaženkám bežných občanov, sú na stole aj oficiálne čísla, ktoré potvrdzujú dobrý stav našej ekonomiky.

Rezort financií pod vedením Petra Kažimíra (48) vyrukoval so záverečným účtom, v ktorom podrobne ukazuje, kam všade išli peniaze nás všetkých. Ako sa Slovensku darilo v roku 2016?

Otvoriť galériu

"Je to jasný dôkaz, že spolu s trendom klesajúcej nezamestnanosti a stúpajúcej zamestnanosti úspešne prepisujeme históriu slovenskej ekonomiky," vyhlásil pred pár týždňami premiér. Podľa účtu ministerstva financií na čele s Petrom Kažimírom (48) sa rozpočet verejnej správy prijateľne naplnil. "Na príjmy rozpočtu pozitívne vplýval rast ekonomiky SR, s tým súvisiaci rast zamestnanosti a lepší výber daní a odvodov," chváli sa Kažimír. Taktiež podčiarkuje, že sa podarilo vytvoriť 50-tisíc voľných pracovných miest. Dlh mal oproti roku 2015 síce klesnúť, no stále sa drží na hranici desiatok miliárd eur. Ekonomický analytik J&T Banky Stanislav Pánis však pripomína, že dlh v absolútnych číslach ďalej rástol. "Klesol len v pomere k HDP podobne ako v minulých rokoch. Tempo ekonomického rastu Slovenska je totiž vyššie ako deficity rozpočtov," skonštatoval Pánis.

Na výdavky štátu malo vplyv aj čerpanie eurofondov. "Po ich historicky najvyššom čerpaní v roku 2015 došlo v roku 2016 k poklesu čerpania," píše Kažimír. "To, že sa menej čerpalo z eurofondov, je zapríčinené tým, že neboli pripravené výzvy a chýbali žiadosti a čerpanie poriadne nebolo pripravené," zdôraznil Radoslav Ďurana z INESS.

Otvoriť galériu

Eurofondy za každú cenu

Radoslav Ďurana, ekonomický analytik INESS

- Povedané laicky, eurofondy sú niečo, ako keď vám dá niekto o 30 percent viac do rodinného rozpočtu a vy si kúpite o jednu izbu v dome viac. Momentálne sme v situácii, že z EÚ dostávame viac zdrojov, ako tam investujeme, a to sa môže do budúcnosti zmeniť. U nás sa čerpá za každú cenu a to, že sa v roku 2016 čerpalo menej, bolo preto, že štát na to nebol poriadne pripravený.

Foto:

Minister financií Peter Kažimír Zdroj - anc

Ako sa nám darilo v roku 2016? Zdroj - anc

Ako sa nám darilo v roku 2016? Zdroj - anc

pkn
Čas.sk, 16.5.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards