Bez zapojenia žien sa budúcnosť naprogramovať nedá Ficov prvomájový balíček zaplatia najmä podnikatelia (HN)

 Róbert Chovanculiak as 2.5.2017 vyjadril pre Hospodárske noviny k argumentom Róberta Fica na zvyšovanie minimálnej mzdy

Bez zapojenia žien sa budúcnosť naprogramovať nedá Ficov prvomájový balíček zaplatia najmä podnikatelia (HN)

Predseda vlády chce, aby ľudia profitovali z toho, že sa domácej ekonomike výrazne darí.

Bratislava – Väčšinu opatrení, ktoré premiér Robert Fico predstavil počas osláv sviatku práce, zaplatia firmy. Ide napríklad o minimálnu mzdu, ktorej výška by mala v roku 2019 prekročiť 500 eur. Chce mať najvyššiu minimálnu mzdu v regióne V4. "Nie je možné, aby mali len zamestnávatelia vysoké zisky," povedal Fico. Róbert Chovanculiak z INESS-u však oponuje, že nie každému podnikateľovi sa darí rovnako dobre. Do kontrastu dáva automobilky a vlastníka malej reštaurácie na východe. "Ospravedlňovať zvyšovanie minimálnej mzdy rastom ekonomiky je jednoducho nesprávne." HN prinášajú prehľad prezentovaných opatrení:

Zákaz sociálneho dumpingu

Do hľadáčika predsedu vlády sa dostali snahy niektorých veľkých zamestnávateľov prilákať na Slovensku pracovnú silu zo zahraničia. "Dávame do Zákonníka práce zákaz sociálneho dumpingu," vyjadril sa Fico. Chce tak dosiahnuť, aby zamestnávatelia nehľadali pracovníkov najmä na východe Európy či v Ázii. Samotný zamestnávatelia však dlhodobo upozorňujú, že cudzincom dali prácu najmä preto, že chýbajú kvalifikovaní robotníci. Pri zamestnávaní cudzincov mimo Únie sa navyše už dnes čaká šesť až deväť mesiacov na vydanie pracovného povolenia. Zamestnať Slováka je tak ľahšie.

Nárast minimálnej mzdy

Zdvíhanie minimálnej mzdy je jedna z kľúčových tém, ktorú premiér dlhodobo zdôrazňuje. Dlhodobým cieľom je aj to, aby sa pomer minimálnej a priemernej mzdy stabilizoval na úrovni 60 percent, čo sa však zatiaľ nedarí dosiahnuť. Na výške minimálnej mzdy by sa mali dohodnúť zástupcovia odborov a zamestnávateľov na tripartite, keď nedôjde k dohode, jej výšku určí ministerstvo práce. Odbory chcú jej výšku na úrovni 492 eur. "O minimálnej mzde je rozhodnuté dávno pred tým, než si niekto s nami sadne za rokovací stôl," posťažoval sa viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov Luboš Sirota.

Viac za prácu v noci a sviatky

Po novom by mal príplatok za nočnú prácu narásť na 50 percent z minimálnej mzdy. "Bude to znamenať, že ak je dnes príplatok pol eura, tak teraz bude 1,25 eura na hodinu," skonštatoval Fico. Podľa neho si tak priemerný zamestnanec na Slovensku môže prilepšiť až o 500 eur ročne. Viac dostanú zo zákona aj zamestnanci, ktorí chodia do práce cez víkend či vo sviatok. Za víkendovú prácu má byť príplatok vo výške 100 percent minimálnej mzdy. Zamestnávatelia budú musieť siahnuť do vrecka aj v prípade zamestnancov, ktorí chodia do práce počas štátnych sviatkov. "Navrhujeme stopercentný príplatok vo výške priemerného zárobku. Kto robí vo sviatok, nech si aj zarobí," skonštatoval premiér. Príplatky sa však môžu v konečnom dôsledku obrátiť proti zamestnancom. Analytik Stredoeurópskeho inštitútu pre výskum práce Martin Kahanec vraví, že niektoré podniky v reakcii môžu obmedziť výrobu.

Otcovia na dovolenku

Do starostlivosti o dieťa bude viac zainteresovaný aj otec. Smer chce uzákoniť, aby mal nárok na otcovskú dovolenku, ktorú si bude môcť vybrať po tom, čo sa matka dieťaťa vráti z pôrodnice. Išlo by o 10 dní. Náhrada mzdy by mala byť na úrovni priemernej mzdy. Vláda tiež chce podporovať mobilitu za prácou cez príspevok na presťahovanie sa. "Ak sa niekto odhodlá odísť do iného regiónu, chceme prijať atraktívny príspevok za to, že človek sa rozhodol presťahovať," povedal Fico. Jeho výšku však nekonkretizoval.

FOTO:

Premiér Robert Fico oslavoval sviatok práce v Žiline aj Nitre.

Martin Slíž
HN, 2.5.2017

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards