Výhrady smerujú k paušálnym výdavkom (Pravda)

Radovan Ďurana z INESS hodnotil pre Pravdu dňa 6.4. 2011 aktuálne návrhy odvodovej reformy.

Výhrady smerujú k paušálnym výdavkom (Pravda)

Zmeny v daniach a odvodoch by síce mali pridať nízkopríjmovým skupinám pracujúcich, najmä u živnostníkov však vidia odborníci ešte rezervy. Problémom môže podľa nich byť najmä obmedzenie paušálnych výdavkov. Teraz si môžu podnikatelia bez zdokladovania znížiť základ dane o 40-percentné paušálne výdavky. Po novom tak budú môcť urobiť len do výšky 200-eur.

Kým živnostník s hrubým ziskom 1¤000 eur si mohol doteraz cez paušálne výdavky odrátať 400 eur, po novom by mu táto suma mala klesnúť na polovicu. V praxi by tak mohol platiť vyššie odvody a dane ako v súčasnosti. Ak by sa chcel väčším poplatkom vyhnúť, musel by si začať viesť účtovníctvo a skutočné výdavky dokladovať cez faktúry.

,,Túto zmenu pocítia len živnostníci, ktorí doteraz uplatňovali tento postup. Pre živnostníkov s nízkym ziskom sa nič nezmení, živnostníci s vyšším ziskom budú musieť prehodnotiť výhodnosť ich podnikania," vysvetlil Radovan Ďurana, analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz Iness.

Šéf Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Ineko Peter Goliaš navrhuje prechodné obdobie, počas ktorého by sa paušálne výdavky znižovali postupne. ,,Dosahy pri navrhovanom riešení vychádzajú podľa našich prepočtov veľmi vysoké," spresnil Goliaš.

Oproti pôvodnému návrhu sú celkové dosahy na živnostníkov novými sadzbami odvodov a daní výrazne nižšie. Časti odborníkov napriek tomu chýba zdôvodnenie, prečo by sa mala záťaž vôbec niekomu dvíhať. ,,Vo všeobecnosti považujeme požiadavku na zvyšovanie odvodového zaťaženia živnostníkov za nedostatočne podloženú," konštatoval Ďurana.

Zhodnotiť reformu ako celok bude však podľa neho možné až po tom, čo sa zverejní nastavenie vymeriavacích základov. Tie ukážu, ktorí živnostníci budú platiť odvody z minima a ktorým sa, naopak, pre zvýšenie stropu na odvádzanie dávok ešte odvody zvýšia.

Jasné by mali byť zmeny u zamestnancov, ktorí by mali v čistom vidieť na výplatných páskach viac. Odvodové zaťaženie by im malo klesať v rokoch 2013 až 2016 každoročne o jedno percento. ,,Snahu znižovať zaťaženie zamestnancov bude možné hodnotiť, až keď dôjde k jej naplneniu," uzavrel Ďurana.

Vo všeobecnosti odborníci pozitívne hodnotia cieľ koalície zjednodušiť a sprehľadniť systém viacerých vymeriavacích základov a často neprehľadných sadzieb odvodov a daní. V konečnom dôsledku by sa aj napriek kompromisom mala aspoň čiastočne zmierniť motivácia na prechádzanie od klasického zamestnaneckého pomeru na živnosť či dohodu pre výrazne nižšie sadzby odvodov. ,,Je to kompromis. V zásade reforma zmierňuje motiváciu prechodu od zamestnaneckého pomeru na umelé živnosti a dohody. Pozitívom je aj výrazné zjednodušenie súčasného systému," dodal Goliaš.

Marcela Šimková

Pravda, 6.4. 2011

 

 

 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards