Krachujúce Portugalsko volá o pomoc: Zaplatí každý Slovák až 160 €? (Nový Čas)

K pomoci Portugalsku sa pre Nový čas dňa 8.4. 2011 vyjadril Juraj Karpiš z INESS. Nie je podľa neho spravodlivé, že im musíme pomôcť. V Lisabonskej zmluve bolo definované, že dlhy jednej krajiny sa nemôžu prenášať na iné krajiny. Zmenilo sa bez toho, aby o tom hlasovalo obyvateľstvo, povedal.

Krachujúce Portugalsko volá o pomoc: Zaplatí každý Slovák až 160 €? (Nový Čas)

 

A je to tu! Po Grécku a Írsku žobroní o pomoc už aj Portugalsko! Krajina bude potrebovať zrejme 60 až 80 miliárd eur!

Ručiť za ich pôžičky budeme opäť musieť aj my! Opakuje sa scenár, že hostinu iného musíme zatiahnuť aj my! Hoci sami šetríme.

Európa, teda aj my, bude musieť zaplatiť účet za „portugalskú hostinu“. Krajina nedokáže platiť svoje pôžičky. Odchádzajúci premiér José Socrates potvrdil, že krajina bude potrebovať peniaze z eurovalu. Inak krajine hrozí bankrot, jej dlh je 90 miliárd eur. Presnú sumu, ktorú Portugalsko potrebuje, Lisabon neoznámil. „To bude predmetom rokovaní. Podmienky, za akých môžu krajiny požiadať a dostať pomoc z ochranného valu, sú jasne zadefinované. Diskusia bude o tom, či splnené sú, alebo nie sú,“ avizoval minister financií Ivan Mikloš, ktorý dnes bude o pomoci Portugalsku rokovať v Budapešti.

Hovorí sa o sume 60 až 80 miliárd eur! Akou sumou pomôžeme krajine my? Keď o záchranu požiadalo Írsko, Slovensko sa podieľalo na pomoci z eurovalu jedným percentom. Ak by sa Portugalsko zachraňovalo 80 miliardami len z eurovalu a náš podiel by bol opäť 1 %, každý z nás by Lisabonu musel pomôcť sumou približne 160 €! „Nie je spravodlivé, že im musíme pomôcť. V Lisabonskej zmluve bolo definované, že dlhy jednej krajiny sa nemôžu prenášať na iné krajiny. Zmenilo sa bez toho, aby o tom hlasovalo obyvateľstvo,“ tvrdí analytik Iness Juraj Karpiš. Podľa neho ďalšou krajinou, ktorá pomoc bude potrebovať, môže byť Španielsko. To tvrdí, že o pomoc požiadať neplánuje.

Nový Čas, 8.4. 2011

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards