Slováci môžu Portugalcom pomôcť viac ako Írom (Pravda)

Vzhľadom na vysoké sadzby, ktoré od týchto krajín vyžadujú súkromní investori, existuje reálne riziko, že obe krajiny nebudú tieto záväzky čoskoro schopné splácať, povedal na margo pomoci z eurovalu pre Pravdu dňa 10.4. 2011 Juraj Karpiš z INESS.

Slováci môžu Portugalcom pomôcť viac ako Írom (Pravda)

Slovenský podiel na pomoci dlhmi zasiahnutým Portugalcom môže byť vyšší ako v prípade Írska.

Pri oboch krajinách sa záchranný balík odhadoval na okolo 85 miliárd eur. Slovensko Írom ručilo za pomoc v rámci eurovalu (EFSF) v sume asi 180 miliónov eur a ďalšie desiatky miliónov eur predstavoval nepriamy slovenský podiel pomoci Írsku v rámci európskeho mechanizmu finančnej stability (EFSM), ktorý je naviazaný na rozpočet EÚ.

Írsko si zároveň vyše 17 miliárd z pomoci čerpalo z vlastných aktív, čo príklad Portugalska byť nemusí. V rámci eurovalu sa Portugalsku navyše bude skladať menej krajín, keďže Íri a Gréci už ručiť nebudú, lebo sami pomoc berú. Pomoc Slovenska znamená zatiaľ len ručenie a skutočné peniaze by krajina musela poskytnúť, len ak by dlžníci neboli schopní splácať.

Šéf ministrov financií eurozóny Jean-Claude Juncker v piatok po neformálnom stretnutí ministrov financií eurozóny podľa agentúry ČTK povedal, že Európska únia požičia Portugalsku potrebné peniaze iba v prípade, že krajina do polovice mája prijme ďalšie úsporné opatrenia. Potvrdil, že pomoc by mala smerovať z eurovalu aj z mechanizmu EFSM. V oboch má podiel aj Slovensko.

Splnenie podmienok je pre Portugalsko náročné, keďže odchádzajúcej vláde sa nepodarilo zatiaľ úsporné opatrenia presadiť v parlamente. Krajinu pritom čakajú predčasné voľby až 5. júna. Z eurovalu by Portugalci mohli podľa šéfa záchranného fondu Klausa Reglinga čerpať peniaze do desiatich dní po tom, čo sa vláda v Lisabone dohodne so zvyškom eurozóny na podmienkach.

Portugalsko požiadalo o pomoc EÚ po tom, čo krajina nebola schopná prijať úspory a investori prestali veriť, že krajina dokáže splatiť dlhy. Úroky za portugalské dlhopisy rástli a dlh sa predražoval. Kolapsu krajiny by tak mohli zabrániť lacnejšie úvery garantované krajinami EÚ, aby Portugalsko získalo čas na ozdravenie ekonomiky.

Minulá vláda Roberta Fica pomoc zadlženým krajinám EÚ podporovala s tým, že tak chráni európsku menu. Slovensko malo požičať 800 miliónov eur Grécku. Nová vláda Ivety Radičovej to však stopla, za čo si vyslúžila kritiku zvyšku eurozóny. Radičová spočiatku odmietala aj ďalšiu pomoc, ale napokon sa Slovensko k eurovalu pridalo, a to formou ručenia za úvery. Aj to však nesie so sebou pri Portugalsku a Írsku riziká, že na dlhy sa napokon zložia priamo Slováci.

"Vzhľadom na vysoké sadzby, ktoré od týchto krajín vyžadujú súkromní investori, existuje reálne riziko, že obe krajiny nebudú tieto záväzky čoskoro schopné splácať," tvrdí Juraj Karpiš z Inštitútu ekonomických a spoločenských štúdií.

Martin Kováčik

Pravda, 10.4. 2011

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards