Nie valu (SME)

Pamätáte? Euroval mal byť dočasným fondom na zastrašenie „svorky špekulantov“. Bu bu bu nepomohlo. Ani nie za pol roka bolo treba vytiahnuť peňaženku a zacvakať účet za írskych bankárov a ich naivných veriteľov. Dnes do spoločnej peňaženky ruky strká Portugalsko. Toľko k efektívnosti riešenia , keď sa problém extrémnych dlžníkov pláta ďalšou pôžičkou.

Nie valu (SME)

V duchu hesla, že nič nie je tak trvalé ako dočasný štátny program, sa z  eurovalu má od leta 2013 stať trvalý fond - tzv. Európsky stabilizačný mechanizmus. Načo je Európe, ktorej jednotlivé krajiny sú už členmi Medzinárodného menového fondu? Na to, aby sa dali straty šikovnejších prehodiť na anonymnú masu zle organizovaných daňových poplatníkov, najlepšie v inej krajine. Slováci budú platiť vyššie dane a škrtať v zdravotníctve a školstve, aby nemecký bankár neprišiel o zamestnanie, francúzsky investor o časť ziskov z pofidérnych bublinových investícií  a grécky politik si mohol aj naďalej kupovať podporu dôchodcov dôchodkami vyššími ako priemerná mzda v krajine.

Slovensko, ktoré len nedávno bolestivo ozdravilo banky (za naše!) a má jeden z najnižších dlhov v únii doplatí dvakrát. Raz cez infláciu eura, ktorá je následkom tlačenia nových peňazí na úvery nesolventným bankám a nákupy odpadových dlhopisov periférnych krajín. Druhý krát, keď do čiernych bankových a fiškálnych dier pošle pôžičky cez euroval a ESM. Preto by sme mali účasť na ESM odmietnuť. Keď ostatní skočia do studne, neznamená to, že musíme aj my. Nepotešíme síce EÚ, ale toto nie je súťaž v obľúbenosti našich politikov na európskych večierkoch. Ide o zastavenie morálneho hazardu a fiškálnej nezodpovednosti, ktoré smerujú k rozkladu celej únie a v horšom prípade rozdúchajú nacionalistické vášne. Nie, my nemáme žiadne nesplnené záväzky. Pravidlá boli totiž porušené samotným vznikom eurovalu - ktorý znegoval „európsku ústavu“ – Lisabonskú zmluvu.

Juraj Karpiš, analytik inštitútu INESS

SME, 11.4. 2011

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards