Anketa: Môžu Spojené štáty zbankrotovať? (Hospodárske noviny)

Každá krajina môže zbankrotovať. Stačí, aby tamojší politici dostatočne dlho ignorovali ekonomickú realitu. Spojené štáty už raz zbankrotovali. Bolo to v roku 1971, keď jednostranne odstúpili od svojho záväzku vymieňať papierové doláre za zlato. Vzhľadom na fakt, že dolár je dnes svetová rezervná mena, možno v prípade zhoršenia finančnej situácie USA skôr ako klasický bankrot očakávať default cez infláciu – radikálne zníženie reálnej hodnoty záväzkov cez novovytvorené doláre, uviedol pre Hospodárske noviny dňa 15.4. 2011 Juraj Karpiš z INESS.

Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers

Táto možnosť sa nedá vylúčiť. Keby k tomu došlo, bola by to udalosť podobná Lehman Brothers, s tým rozdielom, že tentoraz by vláda nemala z čoho zachraňovať banky, takže ohrozený by bol celý finančný systém. Skôr si však myslím, že pokiaľ by sa vytratila dôvera investorov v americké dlhopisy, zatiahol by záchrannú brzdu nákupmi štátnych dlhopisov americký Fed, ktorý už v súčasnosti vlastní asi 15 percent voľne obchodovaných dlhopisov, v hodnote cca 9,1 bilióna dolárov. Takýto krok by však mal mimoriadne negatívny dosah na dolár a mohol by dokonca vyústiť do veľmi vysokej inflácie v krajine.

Jan Roh, junior analytik Cyrrus

Napriek tomu, že niektorí ekonómovia už túto možnosť predostreli, považujem USA stále za natoľko dôveryhodného veriteľa, že k štátnemu bankrotu podľa môjho názoru v nasledujúcich rokoch nedôjde. K bankrotu sú stále bližšie niektoré európske krajiny.

Juraj Karpiš, analytik Iness

Každá krajina môže zbankrotovať. Stačí, aby tamojší politici dostatočne dlho ignorovali ekonomickú realitu. Spojené štáty už raz zbankrotovali. Bolo to v roku 1971, keď jednostranne odstúpili od svojho záväzku vymieňať papierové doláre za zlato. Vzhľadom na fakt, že dolár je dnes svetová rezervná mena, možno v prípade zhoršenia finančnej situácie USA skôr ako klasický bankrot očakávať default cez infláciu – radikálne zníženie reálnej hodnoty záväzkov cez novovytvorené doláre.

Juraj Podracký, makro analytik J&T Banky

Táto možnosť je z krátkodobého hľadiska absolútne vylúčená a z dlhodobého hľadiska veľmi nepravdepodobná. Situáciu v USA nie je možné porovnávať s krajinami PIGS.

Marta Hilkovičová

Hospodárske noviny, 15.4. 2011

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards