Mikloš s Mihálom spomalia rast dôchodkov (Hospodárske noviny)

Zmena valorizácie je dôležitá vzhľadom na obrovský deficit Sociálnej poisťovne, povedal pre Hospodárske noviny dňa 19.4. 2011 Radovan Ďurana z INESS-u. Vláda by podľa neho mala pokračovať v ozdravovaní Sociálnej poisťovne aj tým, že zníži mieru zásluhovosti penzistov a postupne zníži vek odchodu do dôchodku.

Dôchodky na Slovensku budú rásť pomalšie. Minister práce Jozef Mihál (SaS) totiž súhlasí s návrhom šéfa rezortu financií Ivana Mikloša (SDKÚ- DS) na zmenu rastu penzií.

Dôvod je jednoduchý – penzijný systém je v súčasnosti neudržateľný. Od roku 2013 tak už nebudú dôchodky rásť podľa priemernej mzdy a rastu cien ako dnes, ale iba podľa takzvanej dôchodcovskej inflácie. Ak by toto pravidlo platilo v súčasnosti, priemerný penzista by mesačne prišiel o tri eurá. „Dôchodky sa budú zvyšovať tak, ako rastú ceny z pohľadu dôchodcov,“ vysvetlil Mihál s tým, že sa tak nebude brať do úvahy napríklad zdražovanie televízorov či automobilov. Práve tieto položky totiž starší ľudia nekupujú vo veľkom množstve. Opatrenie má podporu v celej koalícii.

Dôchodcovia sa voči zmene rázne ohradili. „Jasne sme sa už vyjadrili, že nesúhlasíme so zmenou valorizácie. Toto rozhodnutie nie je uvážené,“ reagoval predseda Jednoty dôchodcov na Slovensku Kamil Vajnorský.

Zmrazenie životnej úrovne

Štát by mal podľa Vajnorského viac podporovať mladých ľudí, aby si zakladali rodiny a lákať cudzincov zo zahraničia. Vláda by potom nemusela riešiť nedostatok peňazí v penzijnom systéme.

Politici si od zmeny sľubujú výrazné úspory – v prvom roku 75 miliónov eur, v roku 2014 až dvojnásobok. Aj tento krok by tak mal napomôcť záchranu systému, ktorý je v strate, pretože pracujúcich je stále menej a nestíhajú platiť dôchodky starším. Veľkú časť peňazí odobral Sociálnej poisťovni aj druhý pilier, teda sporenie na penziu v rámci osobných účtov.

Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO očakáva, že penzisti po zmene valorizácie nebudú mať nič z očakávaného hospodárskeho rastu na Slovensku. „Znamená to zmrazenie životnej úrovne dôchodcov,“ povedal, jedným dychom však dodal, že udržateľnosť penzijného systému je veľmi dôležitá, a preto opatrenie schvaľuje. „Ide o závažnú zmenu v politike starobných dôchodkov, tento krok je dôležitý vzhľadom na obrovský deficit Sociálnej poisťovne,“ pridal sa Radovan Ďurana z INESS-u. Vláda by podľa neho mala pokračovať v ozdravovaní Sociálnej poisťovne aj tým, že zníži mieru zásluhovosti penzistov a postupne zníži vek odchodu do dôchodku.

Odlišný nákup

Špeciálne postavenie starších ľudí v spoločnosti sa odráža aj na ich výdavkoch a na tom, čo vložia do nákupného koša. V roku 2010 aj preto pocítili rast cien menej než ostatní. Už v tomto roku by sa to však malo zmeniť, pretože významne narástli ceny potravín a energií. „Výrobky a služby, viac nakupované dôchodcami, majú  v ich spotrebnom koši vyššiu váhu, menej kupované výrobky majú nízku váhu,“ objasnila hovorkyňa úradu Eva Kelemenová.

Podľa ekonóma SAV Pavla Kárásza je zohľadňovanie osobitných potrieb penzistov spravodlivé. „Zachová sa kúpyschopnosť obyvateľstva a zároveň aj udržateľnosť verejných financií. K lepšiemu a sociálne spravodlivejšiemu riešeniu by sme ťažko mohli dospieť.“

Hospodárske noviny, 19.4. 2011

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards