Sulík sa vzoprel. Za euro platiť nechce (Hospodárske noviny)

Nemyslím si, že euroval je riešenie dlhovej krízy. Pre Slovensko je to extrémne nevýhodné, povedal pre Hospodárske noviny dňa 21.4. 2011 Juraj Karpiš z INESS.

Koaličná SaS po počiatočnej kritike včera definitívne odmietla naliať do takzvaného eurovalu 2 slovenské peniaze. Podľa šéfa SaS Richarda Sulíka ide totiž o falošnú solidaritu s nezodpovednými krajinami. „Druhý euroval zo svojej podstaty vzniká preto, aby krajinám zabránil ísť do bankrotu.“ A práve bankrot by im podľa Sulíka pomohol.

Zostal v tom sám

„Sulíkovci“ zostali v odmietavom postoji v koalícii sami. „Môžem len vyjadriť ľútosť, že sme nediskutovali viac o takejto dôležitej téme,“ povedal včera minister financií Ivan Mikloš (SDKÚ-DS). Do nového záchranného mechanizmu má Slovensko poslať v hotovosti vyše 650 miliónov eur, ďalšie miliardy má dať ako garancie. Peniaze by sme si museli požičať alebo ich získať z privatizácie.

Ekonómovia však so Sulíkom súhlasia. „Nemyslím si, že euroval je riešenie dlhovej krízy. Pre Slovensko je to extrémne nevýhodné,“ hovorí Juraj Karpiš z inštitútu INESS.

Sulík chce stopnúť len našu účasť v eurovale, jeho vytvoreniu však brániť nebude. Koalícia sa tak pri hlasovaní v parlamente bude musieť spoľahnúť na Smer. Ten však naznačuje, že jej nepomôže.

Figeľ môže mať problém

Šéf KDH Ján Figeľ rozhodnutie Sulíka nepovažuje za vhodné. Práve teraz sa v Bruseli snaží vyrokovať presun časti našich eurofondov na výstavbu diaľnic. „Veľké krajiny to bez reakcie nenechajú. Naša snaha presunúť eurofondy na diaľnice môže byť prvá na rane,“ povedal politický analytik Ján Baránek z agentúry Polis. Ako dodal, SaS si môže týmto rozhodnutím získať priazeň niektorých voličov. „Myslím si, že to robia preto. Je to taká populárna téma.“

Sulík sa odvety Bruselu a veľkých hráčov eurozóny v prípade našej neúčasti v novom eurovale neobáva. „Nebudeme v Bruseli za fešákov, ale peniaze daňových poplatníkov sú pre nás dôležitejšie,“ reagoval.

Keďže koaliční poslanci teraz nemajú dosť hlasov na to, aby schválili zapojenie sa Slovenska do ďalšieho stabilizačného mechanizmu, bude kľúčovú úlohu zohrávať opozičný Smer-SD. Ten podporoval pôžičku Grécku a bol aj na strane terajšieho eurovalu.

Podľa včerajších vyjadrení lídra tejto strany Roberta Fica chce Smer-SD euro ochrániť. Nepovedal však, či ľavičiari v parlamente zahlasujú za našu účasť v eurovale. „V eurovale, o ktorom sa bavíme teraz, je vysoká pravdepodobnosť platenia v hotovosti, čo mimoriadne znevýhodňuje krajinu,“ povedal.

Podľa šéfredaktora portálu EurActiv.sk Radovana Geista je nateraz postoj Smeru-SD váhavý. „Výsledok bude závisieť od toho, či a akým spôsobom s nimi bude rokovať zvyšok vlády.“ Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) však včera uviedla, že o eurovale chce rokovať len na úrovni koalície. Presviedčať sulíkovcov chce aj líder Mosta-Híd Béla Bugár. „Ľutujem, že sa SaS takto uponáhľala, namiesto toho, aby sme o tom rokovali.“

Geist pripomenul, že naša neúčasť by akcieschopnosť eurovalu neohrozila. „Ak sa však spustí lavínový efekt v ďalších krajinách, druhý euroval môže byť zablokovaný.“ Len prednedávnom pritom výrazne zabodovali vo fínskych voľbách euroskeptici. Takže ďalší úder pre euroval by mohol prísť aj z tejto severskej krajiny.

Marek Ročkár

Hospodárske noviny, 21.4. 2011

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards