Ja som liek, kto je viac? (eTrend)

Ekonomický statok sám o sebe nemá objektívnu, merateľnú hodnotu a už vôbec nie etickú, píše vo svojom blogovom článku na eTrende zo dňa 21.4. 2011 Juraj Karpiš.

“Liek nie je iba nositeľom ekonomickej hodnoty, ktorá je presne vyčísliteľná, ale obsahuje aj pridanú hodnotu v rovine terapeutickej a etickej. Schopnosť lieku ochrániť a prinavrátiť zdravie odlišuje lieky od akýchkoľvek iných produktov.” dočítame sa v pripomienke Ministerstva zdravotníctva k návrhu Ministerstva financií v Národnom programe reforiem deregulovať predaj liekov, na ktoré nie je nutné predpis (tzv. OTC lieky) a zrušiť privilégium lekární na predaj tohto tovaru. Ondrej Sukeľ, viceprezident Slovenskej lekárnickej komory varuje pred “degradáciou lieku na obyčajný spotrebný tovar”.

Ozajstné perly. Tu putujeme v ekonómi o storočie dozadu. Presne vyčísliteľná hodnota ekonomického statku? A prečo sú potom diamanty drahšie ako životodárna voda? A chlieb neobsahuje „pridanú hodnotu v rovine etickej“ svojou schopnosťou každodenne nás uchrániť pre smrťou hladom? Sú dôležitejšie potraviny alebo lieky bez predpisu?

Ekonomický statok sám o sebe nemá objektívnu, merateľnú hodnotu a  už vôbec nie etickú. Hodnotu má statok výhradne v očiach individuálneho spotrebiteľa a tá je vždy subjektívna,  odvodená od očakávanej schopnosti tohto konkrétneho statku uspokojiť nejakú z jeho potrieb. Ekonómia nepozná „dobré“ spotrebné statky a „zlé“ spotrebné statky. Etickú rovinu dáva statkom až konanie ľudí. Zle zvoleným (dobrým?) liekom sa dá zabiť pacient, výstrelom zo (zlej?) zbrane sa dá zachrániť kopa ľudských životov.

Lieky sú spotrebné statky. Na voľný predaj liekov, ktoré regulátor považuje za natoľko bezpečné, že nie je nutná kontrola ich spotreby lekárom, existuje množstvo dobrých argumentov, ktoré nájdete napríklad tu *. Je pokrytecké strašiť ľudí ohrozením zdravia z dôvodu predaja Panadolu v supermarkete v čase, keď sa v obchodoch voľne predáva alkohol, cigarety alebo toluén.

* V prelinkovanom texte je medzi krajinami, kde je voľný predaj OTC liekov uvedené aj Nemecko. Tam však  predaj OTC liekov zatiaľ úplne liberalizovaný nie je. Existuje tam akurát voľná cenotvorba OTC liekov a možnosť zásielkového predaja liekov. To umožnilo čiastočnú de facto liberalizáciu tohto trhu cestou zásielkových obchodov.  Napríklad najväčší nemecký predajca drogérie Drogeriemarkt (DM) v spolupráci s holandskou internetovou lekárňou Europa Apotheek umožňuje svojim zákazníkom objednať  lieky na internete a následne si ich vyzdvihnúť v ktorejkoľvek predajni DM. DM pôsobí aj na Slovensku. Kedy ponúkne tunajším klientom podobnú možnosť?

Juraj Karpiš

INESS

eTrend, 21.4. 2011

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards