Nezdanené služby

Je určite v záujme kartovej spoločnosti Visa tvrdiť, že práve bezhotovostné transakcie majú schopnosť znižovať rozsah šedej ekonomiky. Táto úvaha je súčasťou štúdie, ktorá sa pokúša odhadnúť rozsah ekonomiky, ktorú nezaznamenajú daňové úrady. Iste, ak by bolo zakázané používať hotovosť, vznikol by podstatne jednoduchší priestor pre štátne autority na kontrolu finančných tokov.

Nezdanené služby

Treba si však položiť otázku, či by takýto „pokrok“ zvýšil náš blahobyt.

Šedej ekonomike sa pochopiteľne darí, a nielen z čisto daňových dôvodov - ľudia jednoducho optimalizujú náklady a keby mali byť všetky výmeny realizované v legálnej rovine, veľa z nich by sa neuskutočnilo a blahobyt ľudí by klesol, nie stúpol. Argumentácia daňovými príjmami štátu je tak typickým príkladom ekonomického omylu, ktorý pred viac než 160 rokmi popísal francúzsky ekonóm Frederic Bastiat vo svojej knihe Čo je vidieť a čo nie je vidieť. Štátom vyžadovaná byrokracia a regulácie tiež zvyšujú náklady transakcie a sú prirodzeným, nekonečným stimulom pre takéto správanie. Dva vyčíslené príklady hotovostných, či naturálnych, štátom nekontrolovaných transakcií, ktoré v menšom rozsahu platia aj pre Slovensko:

10.000 Čechů ročně využije weby nabízející spolujízdu

Lidé si loni z lesů přinesli plody za více než 4 mld. Kč

Ten prvý príklad zároveň vypovedá  o schopnosti internetu vypĺňať medzery na trhu štandardných poskytovateľov. Obľúbenosť naznačuje, že spotrebiteľský dopyt (minimálne jeho menšia časť) nijako netrvá na reguláciami vyžadovaných parametroch kvality, dôvera a reputácia sú dostatočnou zárukou.

Ten druhý vypovedá aj o historickej tradícii v prístupe k lesom. Voľný vstup do lesov a zdanlivo „neznámy“ vlastník sú zásadnými požiadavkami „československého turistického“ národa.

PS: Sběrači si loni z lesů přinesli více než 20.000 tun hub, 9400 tun borůvek, 2100 tun malin, 1800 tun ostružin a více než 700 tun bezinek. Brusinek loni nasbírali 300 tun. Česká domácnost si tak v uplynulém roce svůj jídelníček zpestřila v průměru více než 12 kilogramy lesních plodů. Údaje o sběru hlavních lesních plodin se zjišťují prostřednictvím dotazníkových průzkumů domácností v reprezentativním vzorku obyvatel. Česká republika je podle ministerstva zemědělství jednou z mála zemí, kde se tyto údaje zjišťují.

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards