Superboháčov bude viac. A superchudobných tiež (TVNOVINY.sk)

Ako pre TVNoviny dňa 9.5. 2011 uviedol Juraj Karpiš z INESS, bohatstvo sa „rodí“ podnikateľskou aktivitou, ktorá dostupné zdroje a ekonomiku reštrukturalizuje tak, že viac zodpovedajú preferenciám spotrebiteľov a uspokoja väčšie množstvo ich potrieb.

Dokedy to takto môže ísť, jasné nie je.

Najbohatšie rodiny sveta do roku 2020 rozmnožia svoj majetok viac než dvojnásobne – z tohtoročných 92 na neuveriteľných 202 biliónov dolárov (ročný výkon najväčšej svetovej ekonomiky – USA, je okolo 15 biliónov USD, Číny asi šesť biliónov).

Taký je odhad spoločnosti Deloitte LLP. Menej veselou zvesťou je, že vo veľkej miere zrejme rozmnožia svoj majetok na úkor chudobnejších, takže sa rozšíri skupina superchudobných.

 „Skutočným problémom je fakt, že hodnota reálneho príjmu bežnej populácie klesá, zatiaľ čo reálny príjem bohatých rastie,“ zhrnul pre portál TVNOVINY.sk hlavný analytik spoločnosti Trimbroker Ronald Ižip.

V období ekonomického rastu podľa neho nebol tento trend až taký bolestivý. „Avšak teraz, keď výkonnosť ekonomiky stagnuje a ceny potravín a energií rastú, ľudia zisťujú, že sú oveľa chudobnejší ako si mysleli,“ dodal.

Až také zlé to vraj nie je

Iný názor má analytik bratislavského mimovládneho inštitútu INESS Juraj Karpiš. Spochybňoval už samotný odhad nárastu majetku bohatých.

Ak by aj rástol v spomínanej miere, bude to podľa neho preto, že ľudia chcú kupovať tovary, ktoré „boháči“ ponúkajú. Platí to samozrejme v prípadoch, keď majetok niekto nezíska krádežou či podvodom.

„Spotrebitelia mu totiž dobrovoľne zaplatili za jeho produkty a služby. Znamená to, že rast jeho bohatstva je dôkazom toho, že obohatil ostatných ľudí,“ priblížil.

Jednoznačne však nevysvetlil, vďaka čomu môžu pribúdať peniaze „chudobným“, aby mohli nakupovať od bohatých a systém neskolaboval ďalšou finančnou a hospodárskou krízou.

Bohatstvo sa podľa neho „rodí“ podnikateľskou aktivitou, “ktorá dostupné zdroje a ekonomiku reštrukturalizuje tak, že viac zodpovedajú preferenciám spotrebiteľov a uspokoja väčšie množstvo ich potrieb.“

Množstvo ľudí má len jednu potrebu

Stovky miliónov Indov či Afričanov však majú jedinú potrebu – najesť sa. A práve s jedlom môže súvisieť rast životnej úrovne v „západnom“ svete v 20. storočí.

Vďaka vedeckému pokroku, ktorý na poliach nahradil kone traktormi a chémiou zničil škodcov, výrazne vzrástli napríklad výnosy obilnín. Dostatok jedla umožnil, aby sa ľudia venovali iným aktivitám a nakupovali iné tovary.

Avšak ľudí na planéte neustále pribúda a experti majú pochybnosti, či veda bude „stíhať“ kŕmiť čoraz viac žalúdkov.

Miro Grman

TVNOVINY.sk, 9.5. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards