Minister Mihál chce zrušiť fixnú podporu (Hospodárske noviny)

Ak  prejde Mihálov návrh ohľadom dynamickej podpory v nezamestnanosti, poistenie v nezamestnanosti stratí podľa Richarda Ďuranu z INESS svoj charakter. Lepším riešením by podľa neho bolo zrušiť poistenie v nezamestnanosti a umožniť zamestnancom šetriť si na prípadnú stratu zamestnania mimo povinného systému sociálneho poistenia, povedal pre Hospodárske noviny dňa 11.5. 2011.

Minister práce Jozef Mihál (SaS) chce zmeniť univerzálne pravidlo, že ľudia na úrade práce dostávajú od štátu podporu počas šiestich mesiacov. A to zväčša vo výške polovice predchádzajúceho platu. „Súčasný systém je nespravodlivý. Od januára bude platiť nová, dynamickejšia podpora v nezamestnanosti,“ vyhlásil minister. Po novom tak získajú dlhšiu istotu ľudia, ktorí odpracovali viac rokov. Mihál, naopak, skráti polročné obdobie tým, ktorí pracovali menej. O konkrétnych podmienkach chce minister hovoriť budúci týždeň.

Zásluhy v systéme sa v zásade pozdávajú aj koaličným poslancom, zdržanlivý je len Most-Híd. Predbežne súhlasí aj Mihálova predchodkyňa Viera Tomanová (Smer-SD). „Nebránim sa princípu zásluhovosti, počkáme si však na konkrétne znenie,“ povedala.

Kaník chce strop

Zásluhy áno, dlhšie poberanie podpory nie. Takto chce zmeniť Mihálov návrh bývalý minister práce Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). „Súčasná dĺžka je dostatočná. Ak by sme ju predĺžili, ľudia by stratili motiváciu hľadať si nové zamestnanie,“ zdôvodnil.

V minulom roku išlo zo spoločnej kasy vyše 150 miliónov eur na podporu pre nezamestnaných a priemerná výška dávky bola 257 eur. Ak by prešiel Kaníkov návrh, štát by na tejto podpore ušetril. Peter Goliaš z Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy INEKO si myslí, že práve o to by sa mala vláda snažiť. „Zabráni sa tak zneužívaniu systému, keď si nezamestnaní často zamieňajú obdobie poberania dávok s dovolenkou,“ upozornil Goliaš s tým, že náklady na podporu postupne znižujú aj v Českej republike, Holandsku, Belgicku či Španielsku.

KDH šetriť na nezamestnaných nechce

Július Brocka z KDH tvrdí, že rozpočet by po novele nemal ani stratiť, ani získať. Systém by však mal byť spravodlivejší, a preto s Mihálovou novelou súhlasí. „Tento princíp je opodstatnený a v zásade s ním nemám problém,“ povedal. Nesúhlasí však s tým, aby nezamestnaní celkovo na zmenách prerobili. Naša dávka totiž podľa neho nie je vysoká v porovnaní s inými európskymi krajinami. Ako príklad uviedol Portugalsko, kde vláda skráti podporu nezamestnanosti o polovicu. Po novom však bude jeden a pol roka, teda trikrát dlhšia než u nás.

Princíp zásluhovosti schvaľuje aj ekonóm SAV Pavel Kárász. „Je to krok vpred. Nielen podpora v nezamestnanosti, ale aj vyplácanie dôchodkov a celý sociálny systém musia byť zásluhové,“ reagoval.

Richard Ďurana z INESS si myslí, že ak prejde Mihálov návrh, poistenie v nezamestnanosti stratí svoj charakter. „Lepším riešením by bolo zrušiť poistenie v nezamestnanosti a umožniť zamestnancom šetriť si na prípadnú stratu zamestnania mimo povinného systému sociálneho poistenia,“ navrhol Ďurana.

Miroslav Pejko

Hospodárske noviny, 11.5.2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards