Plytvanie štátu za rok 2010 (eTrend)

Zaznamenané plytvanie, klientelizmus a súdne spory štátu nás vlani stáli 620 mil. eur, uvádza INESS vo svojich zisteniach projektu Plytvanie štátu zo dňa 11.5. 2011.

Do našej databázy Plytvanie štátu sme doplnili celý spracovaný rok 2010. Databáza už obsahuje celkovo 530 zdokumentovaných prípadov plytvania a klientelizmu, ktoré priniesli printové médiá od roku 2007.

Celkový objem v sledovanej kategórii plytvanie, ktoré sme zachytili v  prípadoch evidovaných médiami dosiahol vo volebnom roku 2010 484 mil. eur. Pre porovnanie, je to takmer identický objem zdrojov, aký išiel v roku 2010 na stredoškolské vzdelávanie alebo vyše polovica výdavkov ministerstva obrany. Prínosné zníženie odvodov zamestnancov podľa navrhovanej reformy o 1% by predstavovalo výpadok verejných zdrojov cca. 200 mil.eur. Pri eliminácii plytvania teda existuje priestor rovno na 2% zníženie bez výpadku vo verejných zdrojoch.

Suma 484 mil. eur obsahuje napríklad odmeny vyplácané v stratových štátnych podnikoch, peniaze premrhané v sociálnych podnikoch, ktoré musí Slovensko vracať EÚ a množstvo príkladov plytvania a neefektívneho nakladania s našimi peniazmi pri nákupe tovarov a služieb štátom. Priemerný ročný objem plytvania od začiatku projektu v roku 2007 je 356 mil. eur.

SME, 13.11. 2010: Z barmanov mali byť vizážisti. Za eurofondy

Kontrola na MPSVaR ukázala, že peniaze z eurofondov sa dávali aj na analýzy a projekty, ktoré nespĺňali ani základné kritériá. Takmer 180 000 Eur išlo na projekt vzdelávania prostredníctvom školenia cez internet. Školiteľ podľa štátnej tajomníčky nevedel zdokladovať, že niekoho vyškolil. Ďalším prípadom sú dva futbalové kluby, ktoré žiadali 300 000 Eur. V rámci projektu mali okolo 100 000 Eur na rôzne analýzy a zvyšné peniaze boli na školenia ľudí, ktorí boli vybraní externou firmou za viac ako 10 000 Eur. Na zozname účastníkov bola aj 69 – ročná žena. Tridsiatim Rómom v rámci zákazky firma merala výšku IQ, za čo ministerstvo zaplatilo 24 500 Eur. Na základe ďalšieho projektu mala firma dostať 200 000 Eur na preškolenie barmanov na vizážistov.

Suma prípadov v kategórii klientelizmus zachytených v roku 2010 dosiahla 102 mil. eur, čo je pod ročným priemerom 134 mil. eur od začiatku projektu. Túto sumu naplnili podozrivé tendre na ministerstve školstva, obrany , činnosť Slovenského pozemkového fondu či zmluvy Úradu vlády, ktoré preveruje polícia ale prípady klientelizmu na úrovni obcí a miestnych samospráv.

Hospodárske noviny, 29.12. 2010: Kšefty dostávali blízke firmy

Polícia obvinila z machinácií pri tendroch dvoch funkcionárov z ministerstva obrany. Počas posledného roka malo dôjsť k zmanipulovaniu zákaziek za 1,73 mil. Eur. V policajnej cele skončil podnikateľ, ktorý mal sprostredkovať obchody za províziu 173 000 Eur. Stíhanie sa rozšírilo aj na niekoľkých úradníkov s ktorými spolupracoval, zástupcu riaditeľa Správy prevádzky a údržby Trenčín a exriaditeľku Posádkovej správy budov v Topoľčanoch, ktorá mala zmanipulovať tendre za 48 700 Eur.

V projekte sledujeme okrem klientelizmu a plytvania aj súdne spory štátu a verejnej správy, ktoré nás stoja nemalé peniaze. Prípady ukončených súdnych sporov, ktoré médiá priniesli za posledné 4 roky  nás vyšli spolu na 105 mil. eur.

Ďalšou kategóriou sú prípady, v ktorých došlo k náprave alebo boli zastavené po tom, ako na ne zamerali pozornosť slovenské médiá.  Celkový objem klientelizmu a plytvania, ktorému sa podarilo zabrániť vďaka práci médií od zahájenia projektu dosiahol 380 mil. eur.

Metodológiu zostavovania databázy nájdete tu.

Na záver niekoľko ilustratívnych príkladov plytvania:

Nový čas, 17.9. 2010: Za takéto umenie “vysolil”4 740 €!

Ministerstvo financií si od roku 2007 prenajímalo 2 obrazy od maliara Marka Ormandíka za 4 740 Eur na tri roky.

SME, 8.9. 2010: Slotov úradník cestoval na Havaj

Bývalý šéf Štátneho pedagogického ústavu (SNS) so svojim tajomníkom v júni absolvovali 6 dennú pracovnú cestu na Havaji za 8 000 Eur, kde sa zúčastnili konferencie o digitalizácii. Výdavky boli preplatené z národného projektu digitalizácie obsahu štátnych vzdelávacích programov. Metodicko-pedagogické centrum v rámci spornej zákazy s firmou Columbex zaplatilo za 18 stranovú biznis analýzu 158 000 Eur. Analýza, ktorá je súčasťou projektu týkajúceho sa materských škôlok, mala byť financovaná z eurofondov. Európsky sociálny fond však túto položku neuznal a musí byť teda uhradená zo ŠR.

Plus jeden deň, 2.9. 2010: Hollywood mu vypnú

Kancelária Národnej rady SR ruší zmluvu so spoločnosťou HBO na rozšírený balík televíznych programov, ktorý platila kancelária do služobného bytu bývalému predsedovi P. Paškovi.

Hospodárske noviny, 9.7. 2010: Jeden deň v parlamente, 2009 eur na účte

Bývalých ministrov, ktorí sa ešte nemohli ujať poslaneckej funkcie z dôvodu nezlučiteľnosti s poslaneckým miestom, nahradili na jeden deň v parlamente jedenásti náhradníci. Majú nárok na mesačný poslanecký plat 2009 eur.

INESS, Bratislava 11.5. 2011

SME, Pravda, Hospodárske noviny, Aktuálne.sk, Pluska.sk

 

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards