Strauss-Kahn. Muž v tieni škandálu (Finweb)

Strauss-Kahnovo obvinenie je nepríjemnou udalosťou, zhodnotiť monetárne a fiškálne dopady tohto výletu je však náročné. Všeobecne sa vie, že vedenie Menového fondu a Svetovej banky si delí Amerika a Európa, každopádne dosadzovanie šéfa je hlavne vec politickej súťaže, povedal pre Finweb dňa 19.5. 2011 Radovan Ďurana z INESS.

Strauss-Kahn. Muž v tieni škandálu (Finweb)

Šéfa Medzinárodného menového fondu obvinili zo sexuálneho obťažovania. Aké to bude mať dopady?

Jediným dopadom aféry šéfa MMF bude menšia nervozita, ktorej ale trhy vďačia skôr nedostatku iných správ, ktorých by sa obchodníci mohli chytiť. Jedným z cieľov MMF je poskytovanie pomoci problémovým krajinám výmenou za stanovené opatrenia, pokiaľ by teda MMF pod novým vedením prestal poskytovať pomoc, tak by poprel dôvod svojej existencie, čo je vylúčené.

 Kamil Boros, analytik X-Trade Brokers

Zatknutie prvého muža MMF nemôže ohroziť snahy o finančnú podporu Portugalsku, prípadne ďalšie tranže Grécku.

Valér Demjan, analytik TRIM Broker

Samotné odsúdenie alebo neodsúdenie Strauss-Kahna by nemalo mať vplyv na rozhodovanie Menového fondu, čím by sa nemala ohroziť pomoc pre Grécko. Čo sa týka lepších podmienok pomoci pre Grécko, veľmi záleží na novom šéfovi Menového fondu, ktorý  podľa mnohých očakávaní nemusí byť Európan. Od vzniku inštitúcie v roku 1946 bolo všetkých 10 šéfov z Európy, z toho 4 Francúzi. Ak by sa novým šéfom stal neeurópan, nie je potom vylúčené, že doterajší proeurópsky postoj sa zmení na neutrálny.

 Radim Dohnal, analytik Saxo Bank

Strauss-Kahnovo obvinenie je nepríjemnou udalosťou, zhodnotiť monetárne a fiškálne dopady tohto výletu je však náročné. Všeobecne sa vie, že vedenie Menového fondu a Svetovej banky si delí Amerika a Európa, každopádne dosadzovanie šéfa je hlavne vec politickej súťaže.

Radovan Ďurana, analytik INESS

Finweb, 19.5. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards