Firmy majú ušetriť na papieroch milióny (Hospodárske noviny)

Ako na margo opatrení na zlepšenie podnikateľského prostredia, ktoré predložilo Ministerstvo hospodárstva povedal Juraj Karpiš z INESS, sú to opatrenia, ktoré môžu zvýšiť konkurencieschopnosť  Slovenska a zatraktívniť ho aj v očiach zahraničných investorov.

Bleskové založenie firmy do dvoch dní, eseročka za euro či platenie odvodov online.

 Takéto zlepšováky chystá pre firmy u nás už od budúceho roka minister hospodárstva Juraj Miškov (SaS). Menej papierovačiek im má ročne ušetriť až sto miliónov eur. „Podnikateľom to ušetrí čas a energiu, ktorú môžu venovať samotnému podnikaniu,“ hovorí predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók.

„Sú to opatrenia, ktoré môžu Slovensko zatraktívniť aj v očiach zahraničných investorov,“ pridáva sa tiež analytik inštitútu Iness Juraj Karpiš. Viaceré firmy sú však voči niektorým zmenám sú skeptickí.

Čo bude s dlhmi

Najväčšiu kritiku si vyslúžili „lacné“ eseročky. „Zdá sa mi to kontraproduktívne, môže vznikať mnoho papierových spoločností,“ obáva sa Filip Antal zo spoločnosti HiTech. Šéf asociácie malých podnikov Vladimír Sirotka dodáva, že základné imanie je akousi poistkou pre veriteľov. „Čo bude po krachu firmy?“ pýta sa prognostik Slovenskej akadémie vied Pavol Kárász.

Miškov však svoj návrh obhajuje s tým, že funguje v mnohých krajinách. „Nízke počiatočné náklady na vznik môžu byť motivujúcim faktorom pri zmene formy podnikania,“ pridáva sa na Miškovovu stranu majiteľ bratislavského autoservisu Stanislav Stříž.

Sú pomalí

Podľa odborníkov to zároveň Miškovovi trvá pridlho. Napríklad o eseročke za euro hovoril už pred pol rokom. „Kroky prichádzajú neskoro, je to populistické,“ zhodnotil Kárász. Podľa viacerých podnikateľov by biznisprostrediu viac pomohlo, keby boli jasné zákony a ich jednoduchšia a rýchlejšia vymožiteľnosť.

František Kvarda

Hospodárske noviny, 6.6. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards