Analytik Karpiš: Grécko nedokáže splniť ani pôvodné podmienky (Aktuality.sk)

Juraj Karpiš z INESS v rozhovore pre Aktuality.sk dňa 9.6. 2011 komentoval možnosť nepodporenia druhej pôžičky Grécku a tiež to, ako si Grécko plní pôvodné záväzky.

Analytik Karpiš: Grécko nedokáže splniť ani pôvodné podmienky (Aktuality.sk)

O Slovensku je známe, že má výhrady k existujúcej pôžičke Grécku. Chceme sa zapojiť aj do debaty o novej pôžičke pre túto krajinu. Podľa nemeckého denníka Handelsblatt o novom balíku pre Grécko sa rozhodne neskôr, keďže narazilo na ťažkosti zo Slovenska. Pýtali sme sa ekonomického analytika Juraja Karpiša z INESS,  či si môže Slovensko dovoliť  nepodporiť druhú pôžičku, ale aj na to, ako Grécko plní pôvodné záväzky.

Plánované financovanie nového úverového balíka z EFSF vraj narazilo na nečakane veľké ťažkosti zo strany Slovenska. Má zmysel trvať zo strany ministra financií na prísnejších podmienkach pre Grécko?

- Určite má zmysel, minimálne trvať na dodržiavaní starých podmienok stanovených v pláne, ktorý zostavila Európska únia spolu s Medzinárodný menový fond. Zdá sa, že Grécko ani tieto navrhnuté podmienky a plán neplní. Skúma to teraz na to určená komisia. Hoci zatiaľ nebola zverejnená konečná správa, Grécku sa pravdepodobne nepodarilo naplniť podmienky stanovené v programe.

Ešte sa o pôžičke pre Grécko bude rokovať. Má Slovensko takú silu, aby presvedčilo iné krajiny únie o sprísnení podmienok pre Grécko? A neuškodí nám to?

-  Nemyslím si, že sa sprísnia podmienky. A to vzhľadom na to, že Grécko nedokáže splniť ani tie pôvodné podmienky. A či má Slovensku takú silu, aby presvedčilo iné krajiny, netrúfam si povedať. Má možnosť odmietnuť spolupodieľať sa na pomoci, pokiaľ nedochádza k plneniu pôvodných podmienok.

Ak Grécko neplní pôvodné podmienky, malo by dostať druhú pomoc a pôžičku?

- Skúma to detailnejšie komisia na to určená. Ak Grécko neplní podmienky, je na zvážení, či treba pokračovať v tomto pláne. Alebo či ten plán nebol príliš optimistický.

Sme v pozícií, že si môžeme dovoliť nepodieľať sa na pôžičke pre Grécko?

- Slovensko sa na prvej pôžičke nepodieľalo. Každá krajina má právo rozhodnúť sa. Je to dobrovoľné. Nemyslím si, že sme sami, ktorí sa na túto pomoc pozeráme skepticky. Spomeniem Nórsko alebo Veľkú Britániu. Ak sa má Slovensko podieľať na pomoci od roku 2013, tak to treba ratifikovať v slovenskom parlamente. 

Čo je pre nás najlepšie, aby sa stalo s Gréckom?

- Je to špekulatívna otázka. Grécko si dlho žilo nad pomery. A teraz to bude bolestivé. A to nielen pre Grécko ako také, ale aj pre veriteľov Grécka. Podľa môjho názoru by bolo najlepšou možnosťou riadená reštrukturalizácia gréckeho dlhu. Čo sa pomocou z roku 2010 odsúva. Ak sa poskytne ďalšia pomoc, znova sa odsunie do budúcnosti. Ak sa takáto možnosť bude odsúvať ďalej, podľa môjho názoru hrozí neriadený bankrot.   

Ak by Grécko vyhlásilo bankrot, čo by to znamenalo pre iné krajiny únie a čo pre nás, ktorí platíme eurom?

- Závisí to od toho, či by to bol riadený alebo neriadený bankrot. Či by sa Grécko rozhodlo vystúpiť z európskej menovej únie alebo nie. Ak by to bol riadený bankrot po dohode medzi Gréckom a veriteľmi, držitelia gréckych dlhopisov, napríklad komerčné banky alebo ECB by utŕžili straty.  A pravdepodobne v prípade nejakých bánk by bola potrebná podpora zo strany Európskej centrálnej banky. Ak však príde k neriadenému bankrotu, ťažko sa odhadujú dopady na eurozónu. Podľa môjho názoru by to predstavovalo ohrozenie fungovania európskej únie a možný beh na banky v ostatných periférnych krajinách (Írsko, Portugalsko a podobne).

Má šancu sa Grécko z toho stavu dostať?

- Teoretickú šancu má. Program predstavený Európskou úniu a Medzinárodným menovým fondom, na základe ktorého bolo Grécku daných 110 miliárd Eur, má určité rácio. Otázne je, ako je pravdepodobné, ako Grécko bude takýto plán plniť. Ukazuje sa, že má problémy ho plniť. A podľa mňa je nepravdepodobné, že pri takejto výške dlhu a stave ekonomiky, ho bude plniť a bude schopné dlh postupne znižovať.

Aktuality.sk, 9.6. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards