Rezorty prepustili tisíce ľudí a predlžujú pracovný čas (Aktuálne.sk)

Ako pre Aktuálne.sk dňa 12.6. 2011 uviedol na margo počtu zamestnancov vo verejne správe Radovan Ďurana z INESS, i napriek kríze došlo medzi prvým štvrťrokom 2008 s koncom roka 2009 k rastu počtu zamestnancov verejnej správy o 11,5 percenta.

Bratislava - Súčasťou ozdravného balíka súčasnej vlády je aj zoštíhlenie verejnej správy.

Vláda Ivety Radičovej si predsavzala, že tento rok zníži mzdové prostriedky o desať percent, výnimku dostanú len učitelia.

Jednotlivé ministerstvá už prepustili stovky zamestnancov. V niektorých rezortoch sa navyše nepracuje 37,5 hodín ako kedysi, ale 40 hodín týždenne ako v súkromnom sektore.

Upratovanie v rezorte financií

Platy pracovníkov verejnej správy zhltnú až pätinu štátneho rozpočtu. Radičovej vláda si preto utiahne opasok. Tento rok pôjde na mzdy pracovníkov o desať percent menej, v budúcom roku bude objem mzdových prostriedkov zmrazený.

Ministerstvá, ale aj ďalšie štátne inštitúcie, už stihli prepustiť tisíce osôb. V prvom štvrťroku tohto roka štát zamestnával zhruba o 5100 ľudí menej ako v rovnakom období vlaňajška, čo predstavuje štvorpercentné zníženie.

To, že to minister financií Ivan Mikloš so šetrení myslí vážne, ukazuje vo svojom vlastnom rezorte. Ministerstvo financií sa za nového vedenia rozlúčilo spomedzi ministerstiev s najväčším počtom zamestnancov, prepustilo 955 ľudí.

Vo veľkom sa vyhadzovalo aj na ministerstve práce, ktoré vedie Jozef Mihál, o prácu tu prišlo 931 ľudí, ministerstvo vnútra prepustilo 902 zamestnancov. Tieto rezorty začali znižovať počty zamestnancov najrýchlejšie a s prepúšťaním začali už koncom minulého roka.

V pomere k celkovému počtu zamestnancov ale rezort financií nie je najlepší. Percentuálne najviac ľudí prepustilo ministerstvo zdravotníctva a Protimonopolný úrad SR. Za nimi nasleduje ministerstvo dopravy.

"Znižovanie mzdových a bežných výdavkov sú najdôležitejšími nástrojmi znižovania výdavkov, ale zďaleka ešte nie sú vyčerpané všetky rezervy, preto budeme touto cestou pokračovať," prisľúbil minister financií Mikloš.

Niekde pracujú dlhšie

Kým v súkromnom sektore je bežné pracovať 40 hodín týždenne a k tomu ešte nadčasové hodiny, štátni úradníci na ministerstvách pracujú len 37,5 hodín za týždeň. Väčšina rezortov sa v kolektívnej zmluve dohodlo, že ich pracovný týždeň zostane v tomto roku skrátený.

Na ministerstvách vnútra, spravodlivosti, financií a práce sa ale zamestnanci rozhodli, že sa im pracovný fond natiahne.

Štyridsať hodín týždenne začali v tomto roku pracovať aj na Úrade geodézie, kartografie a katastra SR. "Predpokladám, že aj ostatné rezorty pôjdu touto cestou a od budúceho roka zväčšia fond pracovného času," dúfa Mikloš.

Úradníkov pribudlo počas krízy

Počas bývalej vlády Roberta Fica sa paradoxne rozbujnela prezamestnanosť v štátnej správe počas krízy, keď si súkromný sektor vo veľkom uťahoval opasky.

Fico si síce predsavzal, že sa za jeho vládnutia zníži počet štátnych úradníkov o 20 percent, veľké prepúšťanie sa nakoniec nekonalo. Počet zamestnancov sa ale predsa znížil.

Úradníkov ubudlo na začiatku vlády Roberta Fica. Keď prepukla hospodárska kríza, začal počet zamestnancov pribúdať.

"I napriek kríze došlo k rastu počtu zamestnancov verejnej správy o 11,5 percenta," povedal analytik Inštitútu ekonomických a sociálnych štúdií Radovan Ďurana. Inštitút porovnával údaje z prvého štvrťroku 2008 s koncom roka 2009.

Stanislava Luppová

Aktuálne.sk, 12.6. 2011

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards