Atény sú na kolenách: Grécko je na tom už horšie ako Kuba! (Nový Čas)

Je pravdepodobné, že stúpnu rizikové prirážky na verejných dlhoch menších krajín a že za aktívny, záchranársky prístup Európskej centrálnej banky tlačením nových peňazí zaplatíme rastom cien v našich obchodoch a na benzínových pumpách, varoval pre Nový čas dňa 15.6. 2011 Juraj Karpiš z INESS.

Atény sú na kolenách: Grécko je na tom už horšie ako Kuba! (Nový Čas)

Pravdepodobnosť krachu Grécka sa každým dňom zvyšuje. Krajina má peniaze len do polovice júla a hrozí, že jej ekonomika sa zrúti ako domček z kariet.

Agentúra Standard & Poor´s si dokonca myslí, že Atény sú na tom horšie ako Kuba Fidela Castra. Úsporné opatrenia, ktoré vlani svätosväte sľubovala grécka vláda, sa rozplynuli ako dym z fajky. K nim sa Atény zaviazali vlani, aby dostali 110-miliardovú pôžičku. Rok však uplynul a situácia v krajine je horšia ako vlani. Je dokonca taká katastrofálna, že agentúra Standard & Poor´s ju označila za najhoršiu na svete! Grécka vláda preto dúfa, že jej svet opäť pomôže.

Eurozóna by sa mala poskladať sumou ďalších 60 miliárd €. Koľko z tejto sumy poskytneme my? „Táto otázka je úplne predčasná, pretože Grécko si ešte o žiadnu konkrétnu sumu nepožiadalo. Keď aj požiada, tak pred schválením pôžičky bude Slovensko spolu s inými členmi eurozóny klásť prísne podmienky,“ tvrdí Martin Jaroš, hovorca rezortu financií.

Krach Grécka, ktorý je už zrejme neodvratný, by sme pocítili aj my. A to poriadne! „Je však pravdepodobné, že stúpnu rizikové prirážky na verejných dlhoch menších krajín a že za aktívny, záchranársky prístup Európskej centrálnej banky tlačením nových peňazí zaplatíme rastom cien v našich obchodoch a na benzínových pumpách,“ varuje Juraj Karpiš z inštitútu Iness.

Nový Čas, 15.6. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards