Atény sú na kolenách: Grécko je na tom už horšie ako Kuba! (Nový Čas)

Je pravdepodobné, že stúpnu rizikové prirážky na verejných dlhoch menších krajín a že za aktívny, záchranársky prístup Európskej centrálnej banky tlačením nových peňazí zaplatíme rastom cien v našich obchodoch a na benzínových pumpách, varoval pre Nový čas dňa 15.6. 2011 Juraj Karpiš z INESS.

Atény sú na kolenách: Grécko je na tom už horšie ako Kuba! (Nový Čas)

Pravdepodobnosť krachu Grécka sa každým dňom zvyšuje. Krajina má peniaze len do polovice júla a hrozí, že jej ekonomika sa zrúti ako domček z kariet.

Agentúra Standard & Poor´s si dokonca myslí, že Atény sú na tom horšie ako Kuba Fidela Castra. Úsporné opatrenia, ktoré vlani svätosväte sľubovala grécka vláda, sa rozplynuli ako dym z fajky. K nim sa Atény zaviazali vlani, aby dostali 110-miliardovú pôžičku. Rok však uplynul a situácia v krajine je horšia ako vlani. Je dokonca taká katastrofálna, že agentúra Standard & Poor´s ju označila za najhoršiu na svete! Grécka vláda preto dúfa, že jej svet opäť pomôže.

Eurozóna by sa mala poskladať sumou ďalších 60 miliárd €. Koľko z tejto sumy poskytneme my? „Táto otázka je úplne predčasná, pretože Grécko si ešte o žiadnu konkrétnu sumu nepožiadalo. Keď aj požiada, tak pred schválením pôžičky bude Slovensko spolu s inými členmi eurozóny klásť prísne podmienky,“ tvrdí Martin Jaroš, hovorca rezortu financií.

Krach Grécka, ktorý je už zrejme neodvratný, by sme pocítili aj my. A to poriadne! „Je však pravdepodobné, že stúpnu rizikové prirážky na verejných dlhoch menších krajín a že za aktívny, záchranársky prístup Európskej centrálnej banky tlačením nových peňazí zaplatíme rastom cien v našich obchodoch a na benzínových pumpách,“ varuje Juraj Karpiš z inštitútu Iness.

Nový Čas, 15.6. 2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards