Bez štátu by sme na náš dlh robili dva roky (Finweb)

Finweb dňa 27.6. 2011 rozpracoval tému, ktorú uviedol na našej stránke Radovan Ďurana z INESS. Ako uviedol, dlh našej krajiny by mal v roku 2011 dosiahnuť až 170 percent ročných daňovo-odvodových príjmov.

Bez štátu by sme na náš dlh robili dva roky (Finweb)

Náš dlh by sme splatili až po dvoch rokoch platenia daní a odvodov bez toho, aby štát plnil svoju funkciu.

Predstavte si, že dva roky by Slováci platili dane a odvody a nedostali by za to žiadnu protihodnotu. Presne toľko by trvalo, kým by ľudia na Slovensku zaplatili za dlh, ktorý štát doteraz vyprodukoval. Dlh našej krajiny by podľa analytika Radovana Ďuranu z INESS mal v roku 2011 dosiahnuť až 170 percent ročných daňovo-odvodových príjmov.

Dlhy krajín sa obvykle počítajú voči ročnému hrubému domácemu produktu (HDP) daného štátu. Tento ukazovateľ však presne nevystihuje skutočný dlh štátu.

Veľmi zjednodušene môžeme povedať, že sa HDP počíta ako:

výdavky štátu + výdavky firiem + výdavky domácností + čistý export.

"Zaujímavé je, že štát teda netvorí celé HDP, ale len napríklad 35 percent. Ale z nejakého záhadného dôvodu sa štátne dlhy merajú s tým, čo štátu vôbec nepatrí a čo nemá, a to sú výdavky firiem a výdavky domácností. Štát minie to, čo vyberie na daniach plus to, čo si požičia, ale to nikdy netvorí sto percent HDP," uviedol Miroslav Koplík z portálu investicniweb.cz.

Ukazovateľ zadlženosti štátu voči celému HDP tak nie je až tak presný, pretože vďaka "vyššej" hodnote HDP je hodnota dlhu "nižšia" a vyzerá "krajšie".

"Keď si chce jednotlivec či firma vziať úver, tak prvé, čo banku zaujíma, je to, koľko firma či jednotlivec zarába peňazí. Či je daná právnická alebo fyzická osoba schopná splácať úver. Či má z čoho. Len štátu sa na to nikto nepýta," dodal Koplík.

Analytici banky Morgan Stanley sa pozreli na to, ako vyzerajú dlhy niektorých štátov v pomere k ich ročnému daňovému príjmu. A pretože príjmy štátov sú vždy nižšie ako HDP daného štátu, tak tento ukazovateľ vychádza vždy vyšší ako bežne udávaný ukazovateľ dlhu voči celému HDP.

Tabuľka obsahuje "hrubé" dlhy, teda nepočíta majetok, ktorý môžu štáty predať, a tak svoje zadlženie znížiť. Tmavý stĺpec ukazuje bežne používané meradlo štátneho dlhu voči ročnému HDP krajiny, svetlý stĺpec ukazuje dlhy štátu v pomere k ich ročným daňovým príjmom.

Finweb, 27.6. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards