Miklošovo šetrenie podľa gréckeho vzoru: Štedré odmeny pre 646 úradníkov (Nový Čas)

Odmeny na ministerstve financií komentoval dňa 29.6. 2011 pre Nový čas Radovan Ďurana z INESS. Ide podľa neho o manažérske rozhodnutie. Ak týmto rozhodnutím dokáže motivovať ľudí a zvyšovať kvalitu ich práce, tak v tom nevidí problém. Uvidíme na konci roka, či budú znížené výdavky na verejnú správu a či ministerstvo financií donúti ostatné ministerstvá k poklesu výdavkov, dodal.

Miklošovo šetrenie podľa gréckeho vzoru: Štedré odmeny pre 646 úradníkov (Nový Čas)

Viac ako 640 zamestnancov ministerstva financií si rozdelí 800-tisíc €. Mikloš štedré odmeny v období šetrenia napriek tomu obhajuje.

Gréci bankrotujú, lebo si roky užívali výhody ako 24-mesačné odstupné, 16 platov za rok, 100 % dôchodky... A krajiny eurozóny sa im teraz musia skladať na finančnú pomoc. Slovenskí daňoví poplatníci zase prispievajú na odmeny zamestnancov ministerstva financií. Zo 646 pracovníkov rezortu si každý nájde na júnovej výplatnej páske v priemere o 1 240 eur viac.

Oficiálny dôvod, prečo ministerstvo v čase krízy rozdáva štedré odmeny, je mimoriadne plnenie pracovných úloh. „Mňa sa odmeny týkať nebudú, ostatných riadiacich pracovníkov sa týkať budú. Tie odmeny budú vyplácané v rámci balíka peňazí, ktorý sa znížil oproti minulosti. Z hľadiska objemu peňazí sa znižovali mzdové výdavky pre rok 2011 o 10 %. Pre budúci rok navrhujeme ich zmrazenie,“ vysvetľoval Mikloš. Pridal aj argumenty typu: zamestnancom sa predĺži pracovný čas zo 7,5 hodiny na celých 8 hodín, zmrazenie vyplácania nadčasov, stopnutie neúčelného predlžovania pracovných ciest i prepustenie 55 ľudí.

K štedrým odmenám na ministerstve pristúpili po tom, ako si väčšina Slovenska musela utiahnuť opasky. Mikloš totiž v snahe ozdraviť verejné financie presadil napríklad zvýšenie DPH na 20 percent a pripravuje aj ďalšie reformy, ktoré reálne zhoršia životy bežných ľudí. Informácia o balíčku s 800-tisíc eurami na odmeny zamestnancov vyšla v čase, keď Mikloš hodnotil ročné pôsobenie na poste financmajstra. „Bol to rok zachraňovania a hasenia, ten nasledujúci bude už rokom stabilizácie a prijatia takých opatrení, aby druhá polovica volebného obdobia bola obdobím rozvoja,“ zhodnotil Mikloš.

Premiérke Ivete Radičovej odmeny na ministerstve financií neprekážajú. „Každý rezort má v rámci schváleného rozpočtu ušetriť medziročne približne 10 percent výdavkov na mzdy a bežnú spotrebu. To, akou mzdovou alebo personálnou politikou to urobia, je vecou každého ministra, podstatná je celková úspora, a tú sa priebežne darí realizovať,“ reagoval hovorca vlády Peter Baťo.

„Ide o manažérske rozhodnutie. Ak týmto rozhodnutím dokáže motivovať ľudí a zvyšovať kvalitu ich práce, tak v tom nevidím problém. Uvidíme na konci roka, či budú znížené výdavky na verejnú správu a či ministerstvo financií donúti ostatné ministerstvá k poklesu výdavkov,“ reagoval analytik INESS Radovan Ďurana. Opozícii sa však 800-tisícové odmeny v rezorte nepáčia a podľa nej je to v príkrom rozpore s tým, čo hovoria vláda a Mikloš o šetrení.

Ivan Netík, Slavomíra Ďurišová

Nový Čas, 29.6. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards