Štát šetrí, ale úradníkom dal viac ako milión eur na odmeny (Pravda)

Podľa Radovana Ďuranu z INESS je suma, ktorú ministerstvá prerozdelili na odmenách, pol promile z celkového ročného objemu peňazí určeného na platy zamestnancov. Ako uviedol pre denník Pravda dňa 1.7. 2011, rozhodujúce preto bude, či vláda dodrží sľubovaný pokles výdavkov na mzdy.

Štát šetrí, ale úradníkom dal viac ako milión eur na odmeny (Pravda)

Radičovej vláda v snahe šetriť prijíma úsporné opatrenia, ktoré ľuďom znižujú životnú úroveň, na odmenách úradníkom však za prvý polrok rozdelila vyše milióna eur. Svojich zamestnancov mimoriadne ocenila viac ako polovica ministerstiev, niektoré dokonca už druhý raz v tomto volebnom období. Odmeny vyplatila aj Kancelária Národnej rady či Úrad vlády.

Kto koľko peňazí a za aké činnosti dostal, ministri väčšinou taja. Rezorty zahraničných vecí a hospodárstva dokonca odmietli povedať aj celkovú sumu, ktorú medzi svojich podriadených vyplatili.

Radičovej vláda v snahe šetriť prijíma úsporné opatrenia, ktoré ľuďom znižujú životnú úroveň, na odmenách úradníkom však za prvý polrok rozdelila vyše milióna eur. Svojich zamestnancov mimoriadne ocenila viac ako polovica ministerstiev, niektoré dokonca už druhý raz v tomto volebnom období. Odmeny vyplatila aj Kancelária Národnej rady či Úrad vlády. Kto koľko peňazí a za aké činnosti dostal, ministri väčšinou taja. Rezorty zahraničných vecí a hospodárstva dokonca odmietli povedať aj celkovú sumu, ktorú medzi svojich podriadených vyplatili.

Takéto zatajovanie odmien po avizovanom sprístupňovaní všetkých dokumentov zo strany vládnych strán označil bývalý šéf Úradu pre štátnu službu Ľubomír Plai za zarážajúce. "Medzi ľuďmi to vyvoláva najmä pocit nedôvery. Systém odmeňovania v štátnej správe je zlý, netransparentný a demotivujúci," hovorí. V súčasnosti totiž nie je nijako stanovené, do akej výšky môžu byť "za nadštandardné plnenie úloh" úradníci odmeňovaní. "Chcelo by to preto úplne nový zákon o štátnej službe, ktorý by výšku pohyblivej čiastky platu presne stanovil," pokračuje Plai, ktorý dodáva, že aj tieto údaje by mali byť verejne sprístupnené.

Ministerstvá odmietajú vysvetliť, prečo informácie nechcú poskytnúť. "Ministerstvo práce a sociálnych vecí vyplatilo 40-tisíc eur vybraným zamestnancom za plnenie mimoriadnych úloh," reagovala hovorkyňa rezortu Daniela Šulcová. Koľko zamestnancov, za aké mimoriadne úlohy a v akej výške túto odmenu dostalo, už ministerstvo ani po opakovaných žiadostiach nezverejnilo. Podobne reagovalo aj ministerstvo spravodlivosti či zdravotníctva. Uverejnili len sumu, ktorú dali na odmeny bez spresnenia, že koľko úradníkov a v akých služobných pozíciách ju dostalo.

Podrobnejšie, aj keď nie úplné informácie poskytol rezort vnútra. "Za obdobie január až máj boli zamestnancom vyplatené odmeny v celkovej výške 159 633 eur. Z toho polovicu tvorili odmeny pri dosiahnutí životného jubilea 50 rokov či odmeny pri odchode do dôchodku," uviedla hovorkyňa rezortu vnútra Natália Hattalová. Odmeny dostali aj úradníci, ktorí zabezpečili nové voľby starostov či primátorov. Rezort vyplácal prémie aj policajtom - za prvých päť mesiacov vyše 224-tisíc eur.

"Z toho 115-tisíc eur išlo na odmeny pri skončení služobného pomeru a 66-tisíc na odmeny pri príležitosti životného jubilea 50 rokov," uviedlo ministerstvo vnútra. Rezort vyplatil policajtom ďalších 39-tisíc eur ako mimoriadne odmeny. Koľkí policajti si túto sumu rozdelili, hovorkyňa nespresnila. Vedenie polície si rozdelilo 3 300 eur. Ktorí funkcionári a koľko dostali, hovorkyňa nezverejnila. Policajný prezident Jaroslav Spišiak pre Pravdu povedal, že on žiadnu odmenu za posledných šesť mesiacov nedostal. Najviac na odmeny dalo ministerstvo financií. Ako už Pravda tento týždeň informovala, pre 646 úradníkov vyčlenilo 800-tisíc eur. "Odmeny sú vyplácané v rámci balíka peňazí, ktorý máme k dispozícií a ktorý sa znížil oproti minulosti," vyhlásil minister financií Ivan Mikloš. Podľa neho v rezorte poklesli mzdové výdavky oproti vlaňajšku o desatinu či sa predlžoval pracovný čas bez zvýšenia mzdy.

Udeľovanie vysokých odmien na ministerstvách v čase šetrenia nie je podľa ekonomického analytika Pavla Kárásza práve namieste. Povedal, že priplácaním odmien k platom ministerských zamestnancov vznikajú výrazné rozdiely v porovnaní s priemernými mzdami na Slovensku. "Učitelia či lekári napríklad tiež nerobia menej ako ostatní," pripomenul. Šetrenie v štátnej správe označil za nedostatočné.

Naopak, podľa ekonomického analytika Radovana Ďuranu z inštitútu INESS je suma, ktorú ministerstvá prerozdelili na odmenách, pol promile z celkového ročného objemu peňazí určeného na platy zamestnancov. Rozhodujúce preto podľa neho bude, či vláda dodrží sľubovaný pokles výdavkov na mzdy.

Ministerstvo hospodárstva tvrdí, že svojim úradníkom odmeny vyplatilo z eurofondov. "Za prvý polrok boli vyplatené odmeny najmä zamestnancom v oblasti využívania eurofondov, ktoré sú viazané k výkonu ich práce a sú nárokovateľné. Sú plne hradené zo zdrojov Európskej komisie," uviedlo komunikačné oddelenie rezortu hospodárstva. Výšku nespresnil. Rezort životného prostredia sa na vyplatenie odmien ešte len chystá, podobne aj ministerstvo dopravy. Len štyri ministerstvá - kultúry, pôdohospodárstva, obrany a školstva uviedli, že nijaké odmeny ich úradníci nedostali.

Kancelária Národnej rady uviedla, že odmenu takmer 36-tisíc eur dostalo 111 zamestnancov za plnenie mimoriadnych úloh, či už pri odstraňovaní škôd počas záplav v zariadení parlamentu v Častej-Papierničke alebo organizovaní stretnutia predsedov parlamentov krajín visegrádskej štvorky.

Vysoké odmeny sa ministerským pracovníkom vyplácali aj v minulom volebnom období. V roku 2009 boli najvyššie na ministerstve práce, kde na ne exministerka Viera Tomanová vyčlenila až 625-tisíc eur, na ministerstve spravodlivosti to zas bolo 280-tisíc. Všetci úradníci ministerstva vnútra aj policajti si prilepšili aj tesne pred minuloročnými voľbami, keď im exminister vnútra Robert Kaliňák priklepol odmeny vo výške 300 eur.

Vanda Vavrová, Peter Kováč

Pravda, 1.7. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards