Vláda by dostala trojku (SME)

Rok vlády hodnotil pre SME dňa 8.7. 2011 aj Juraj Karpiš a Radovan Ďurana z INESS.

Vláda by dostala trojku (SME)

Koalíciu chvália za lepšiu priehľadnosť, prekážajú na nej neustále hádky. Vláda Ivety Radičovej priniesla do politiky transparentnosť aj hašterenie a hádky, zhoduje sa takmer päťdesiatka osobností verejného života.

Rok vlády hodnotili zväčša ľudia kritickí k predchádzajúcej koalícii, ktorí po voľbách vítali zmenu. Teraz sú väčšinou sklamaní. Prekážajú im najmä šarvátky vládnych strán a neschopnosť dotiahnuť silné sľuby do konca.

Aj preto je výslednou známkou vlády za jej prvý rok trojka, priemer známok bol 2,66. „Myslím, že by som vládu oznámkovala rovnako,“ hovorí premiérka Iveta Radičová z SDKÚ.

Podpredseda Smeru Robert Kaliňák dal vláde päťku. „Nič pozitívne nespravili. Väčšmi zadlžujú krajinu a dokazujú, že ani nevedia vládnuť.“

Osobnosti vládu chvália najmä za boj s korupciou, zhodli sa, že je lepšia ako bývalá.

Dva mínus a tri boli najčastejšie známky, ktoré si vyslúžila vláda Ivety Radičovej od 49 osobností verejného života. Prísni boli aj jej priaznivci.

Ministri a premiérka ani raz nedostali päťku, no ani jednotku. Väčšina hodnotiteľov napriek výhradám vládu aj chválila, stále jej veria.

Málo odvahy

„Bezzubosť je veľkým sklamaním pre značnú časť kriticky uvažujúcej spoločnosti,“ hovorí Laco Oravec z Nadácie Milana Šimečku.

Najmä analytici z mimovládok sa zhodujú, že plány pri zložení vlády boli plné nádejí, tie sa však nenaplnili.

„Chýba odvaha robiť nevyhnutné, no nepopulárne kroky na šetrenie v sociálnom systéme,“ pridáva sa aj Juraj Karpiš, analytik INESS.

„Vláda nenašla spôsob a odvahu, ako vyvodiť dôsledky voči konkrétnym osobám, čo sa cítia byť nesmrteľnými,“ hovorí zasa Jaroslav Polaček z Únie autodopravcov Slovenska, ktorá za predchádzajúcej vlády kamiónmi blokovala cesty na protest proti zavádzaniu diaľničného mýta.

Zhruba polovica hodnotiteľov spomína v rôznych obdobiach konflikty a pnutie v koalícii.

„Niekedy to vyzerá, ako auto, ktoré síce ide správnym smerom, ale so zatiahnutou ručnou brzdou,“ hovorí Zora Jaurová, bývalá šéfka projektu Košice – Európske hlavné mesto kultúry.

Hašterivá

Štyria z hodnotiacich pri pomenovaní vzťahov v koalícii použili slovo hašterivá. Primátor Banskej Bystrice Peter Gogola (nezávislý) dal práve za „hašterivosť“ vláde prasiatko, hoci za snahu dve včeličky.

„Nestabilita koalície aj jej niektorých strán znamená, že veľká časť energie sa míňa na vnútorné spory,“ hovorí zasa Radovan Geist, vydavateľ z portálu Euractiv.

Pri kritike hádok a sporov pritom takmer nikto nepripomenul zradu najmenej štyroch poslancov pri voľbe generálneho prokurátora a nasledujúcu polročnú traumu koalície ani konkrétne kauzy ako zákazky pre hayekovcov, či budovu Daňového riaditeľstva v Košiciach. Ľudí viac trápia zmeny v odvodoch živnostníkov, ale aj hádka o pôžičku Grécku.

Práve zmeny v sociálnom systéme sú najčastejšou oblasťou výčitiek. Dušanu Bieleszovú z Únie materských centier sklamali zmeny v rodičovských príspevkoch, Ivana Maka zo Združenia mladých Rómov zasa to, že štát do takzvaného riešenia rómskej otázky opakovane nezapája samotných Rómov.

Najkritickejší k vláde sú farmári a odbory. „Ako vláda pracuje, dávajú odpoveď aj ulice a námestia. Vláda vyhlásila vojnu zástupcom zamestnancov,“ hovorí Miroslav Gazdík, prezident Konfederácie odborových zväzov, ktoré sú najmä proti zmenám v Zákonníku práce.

Pri hodnotení práce celej vlády ako najslabší ministri najčastejšie zazneli minister práce a sociálnych vecí Jozef Mihál (SaS) a minister školstva Eugen Jurzyca (SDKÚ). „Školstvo sa nedarí posunúť do centra pozornosti a k presadzovaniu reforiem,“ hovorí sociologička Oľga Gyárfášová.

Najmä ľuďom z akademického prostredia prekáža nedostatok peňazí pre školy, vedu a výskum.

Transparentná, lepšia ako za Fica

Častejšie ako slová hádky, spory, konflikty však o vláde Ivety Radičovej zaznievali slová slušnosť a transparentnosť.

Siedmi hodnotitelia použili slovo transparentná, najčastejšie vládu chvália za boj proti korupcii a očistu verejného života, najmä za zverejňovanie zmlúv štátnych orgánov na webe.

Práve slovo korupcia charakterizuje pri hodnoteniach predchádzajúcu vládu Roberta Fica (Smer). V porovnaní s ňou vychádza tá súčasná ako víťaz.

„Menej sa kradne a klame, nerozdúchava sa nenávisť proti iným,“ hovorí sociologička Oľga Gyárfášová.

Romane Schlesinger, organizátorke Dúhového pridu vláda pripomína dieťa na základnej škole – niekedy cieľavedomé a poctivé, inokedy lenivé a ľahostajné. „Stále je to lepšie ako metafora bývalej Ficovej vlády, tú by som prirovnala ku skorumpovanému adeptovi na profesorský titul,“ hovorí Schlesinger.

Karikaturista Fedor Vico hovorí, že tu ešte stále vládnu lajdáci, ktorým sa darí v nečistých podmienkach. Nateraz čaká, čo s tým legitímne zvolená vláda Ivety Radičovej urobí.

„Ak s tým neurobí nič, môže prepadnúť. V škole to znamená opakovať ročník, ale po najbližších voľbách by už súčasná vláda takú možnosť nedostala.“

3   Ivan Uhliarik, KDH, minister zdravotníctva

Minister je nevýrazný a chýba mu ucelená predstava o fungovaní zdravotníctva. Napriek tomu sa snaží o efektívnejšie hospodárenie v zdravotníctve, najmä vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni a zdravotníckych zariadeniach. Ich transformácia však postupuje pomaly. Do pozitívnych zmien, ako sú transparentnejšia lieková politika či poplatky v nemocniciach ho dotlačilo vonkajšie prostredie.

Juraj Karpiš (2-),

Peter Kováč (4),

Dušan Zachar (2-)

2-   Juraj Miškov, SaS, minister hospodárstva

Analytici oceňujú snahu o zlepšenie podnikateľského prostredia. „Projekt Singapur definuje konkrétne kroky na zníženie byrokracie,“ hovorí Róbert Kičina z Podnikateľskej aliancie Slovenska. Radovan Ďurana z inštitútu INESS ministrovi vyčíta, že pokračuje v investičných stimuloch na zahraničných investorov. Analytička energia.sk Michaela Jacová ocenila, že Miškov toho v energetike za posledný rok veľa nepokazil.

Róbert Kičina (1-),

Michaela Jacová (3),

Radovan Ďurana INESS (2-)

Juraj Koník

SME, 8.7. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards