Vláda ide určiť penziu z druhého dôchodkového piliera (Pravda)

Výber zostatkovej sumy môže mať v mnohých životných situáciách nesmierne výhody pre sporiteľa. Týmito peniazmi sa dá financovať nákladná operácia, cestovanie či školné vnukom, povedal na margo možnosti využitia úspor v II. pilieri pre Pravdu dňa 11.7. 2011 Radovan Ďurana z INESS.

Vláda ide určiť penziu z druhého dôchodkového piliera (Pravda)

Približne 1,4 milióna ľudí, ktorí si sporia na dôchodok v súkromnom druhom pilieri, bude o pár mesiacov poznať spôsob výpočtu svojej penzie. Pilier bol založený v roku 2005 a prvé dôchodky sa z neho začnú vyplácať v roku 2020. Kabinet však už teraz považuje za podstatné, aby ľudia vedeli, koľko peňazí budú popri penzii zo Sociálnej poisťovne dostávať z druhého piliera.

,,Prvý návrh spôsobu vyplácania penzií zakúpených od poisťovní predstaví ministerstvo práce koncom tohto roka," povedal bývalý minister práce Ľudovít Kaník (SDKÚ). Vládni odborníci sa dovtedy budú musieť rozhodnúť spomedzi asi pätnástich modelov budúceho poberania dôchodkov. Isté je zatiaľ len to, že po dosiahnutí dôchodkového veku si ľudia budú musieť od životných poisťovní kúpiť doživotný dôchodok.

,,Samotné poisťovne budú výšku budúcich dôchodkov počítať na základe úmrtnostných tabuliek," spresnil Jozef Paška predseda predstavenstva Allianz - Slovenská dss. Výška doživotných penzií tak bude závisieť hlavne od toho, s akým dlhým životom ľudí v dôchodku budú poisťovne počítať. ,,Ak by sa dôchodcovia dožívali viac, ako sa počítalo, budú mať poisťovne stratu," dodal Peter Socha, predseda Asociácia dôchodkových správcovských spoločností. Na druhej strane poisťovne zarobia, ak sa ľudia dožijú menej. Dnes sa jednému človeku dôchodok vypláca priemerne viac ako 20,5 roka.

,,Keď si kúpite doživotnú rentu, tak už nemáte peniaze, ale doživotnú rentu," tvrdí Kaník. Pre budúcich dôchodcov to znamená, že tieto peniaze sa už nebudú dať zdediť. Ak teda penzista umrie na druhý deň po kúpení dôchodku, jeho pozostalí už žiadne peniaze nedostanú. ,,Aby mohla životná poisťovňa vyplácať dôchodky tým, ktorí žijú nadpriemerne dlho, musí zarobiť na tých, ktorí sa priemerného veku nedožijú. Dedenie preto odporuje samotnej podstate poistenia," vysvetlila Slavomíra Sélešová, hovorkyňa ministerstva práce.

,,Nie je tu žiadny rozdiel v porovnaní s dôchodkami vyplácanými štátom. Pri nich tiež po smrti penzistu rodina nezdedí žiadne finančné prostriedky," dodal Socha. Jedinou výnimkou sú vdovské penzie. Žena totiž po smrti svojho manžela, dostane k svojmu dôchodku navyše šesťdesiat percent z mužovej penzie. Toto pravidlo by v budúcnosti malo platiť aj pre dôchodok poberaný z druhého piliera.

Pred vstupom do dôchodku budú mať ľudia zároveň viac možností na využitie peňazí uložených v DSS. ,,Povinné bude len zakúpenie dôchodku vo výške 1,2-násobku životného minima a zvyšok peňazí ľuďom ostane," dodal Kaník. Tieto peniaze sa budú dať použiť na zakúpenie vyššieho dôchodku, ďalšie investovanie alebo sa celá suma vyplatí v hotovosti. ,,Výber zostatkovej sumy môže mať v mnohých životných situáciách nesmierne výhody pre sporiteľa. Týmito peniazmi sa dá financovať nákladná operácia, cestovanie či školné vnukom," dodal Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

Prvé kupovanie dôchodkov za peniaze zarobené v druhom pilieri bude možné v roku 2020. Ak by však napríklad dnes bol dôchodok z druhého piliera 1,2-násobok životného minima, tak ľudia by od poisťovní nemohli dostávať mesačne menej ako 222 eur. ,,K tejto sume budúci dôchodca dostane pravdepodobne aj o čosi nižší rádovo porovnateľný dôchodok z prvého piliera," dodal Ďurana. Podľa analytika by sa tak dôchodok vyplácaných z obidvoch pilierov dnes pohyboval na úrovni 426 eur.

Branislav Toma

Pravda, 11.7. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards