Írsko úsporné opatrenia zatiaľ plní (Hospodárske noviny)

Je pravdepodobné, že ak sa nezbavia niektorých záväzkov, nebudú schopní predávať svoje dlhopisy, povedal na margo írskeho dlhu pre Hospodárske noviny dňa 15.7. 2011 Juraj Karpiš z INESS.

Írsko smeruje k úspešnému „vyhrabaniu sa“ z dlhov. Delegácie Európskej komisie, Európskej centrálnej banky aj Medzinárodného menového fondu to vyhlásili včera po pravidelnej štvrťročnej kontrole. „Program úspešne napreduje a je dobre financovaný,“ skonštatovali na margo plnenia záväzkov, ktoré boli podmienkou pridelenia pomoci vo výške 85 miliárd eur. Spokojné je aj naše ministerstvo financií. „Sme presvedčení, že ak bude Írsko naďalej v plnej miere realizovať ozdravný plán, tak bude schopné vrátiť sa na trhy v stanovenom časovom horizonte,“ potvrdzuje hovorca ministerstva Martin Jaroš.

Americké pochybnosti

Peniaze na „plátanie“ štátneho rozpočtu by si tak Íri mali byť schopní zháňať už v roku 2013, keď sa má celý záchranný program ukončiť. Americká ratingová agentúra Moody's tomu však neverí. Investorom včera odkázala, že v prípade kúpy dlhopisov ostrovnej krajiny ide o veľmi špekulatívny biznis. „Ratingové agentúry pochybili pri zlepšovaní hodnotenia. Je, prirodzene, možné, že sa pomýlili aj pri jeho znižovaní, keď precenili riziká,“ povedal šéf delegácie Medzinárodného menového fondu Alaj Chopra pre domáce médiá na adresu rozhodnutia agentúry. Naznačuje, že Moody's sa pri hodnotení príliš upína na politickú situáciu v celej eurozóne.

„Je pravdepodobné, že ak sa nezbavia niektorých záväzkov, nebudú schopní predávať svoje dlhopisy,“ zapochyboval aj Juraj Karpiš z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz.

Potápa ich ECB

Samotní Íri sú si toho zrejme dobre vedomí. Už niekoľko mesiacov koketujú s myšlienkou zbavenia sa záväzkov za svoje krachujúce súkromné banky, ktoré prebrali v polovici minulého roka. Prehodeniu priťažkého bremena na veriteľov však bráni Európska centrálna banka.

Hospodárske noviny, 15.7. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards