Únia tancuje, ako trhy pískajú (SME)

Pre eurozónu je toto leto naozaj horúce. Najprv po roku z euro-skrine vypadla grécka mŕtvola – 110 miliárd záchranného balíčka nestačí a šetriť sa podľa plánu nedarí, následne sa zvýšila horúčka talianskemu pacientovi. No toho vpratať do skrine, kde sa už medzičasom tlačí aj Portugalsko a Írsko, bude problém.

Únia tancuje, ako trhy pískajú (SME)

Odklepnutie   netrpezlivo očakávanej 3,2 miliardovej tranže záchranného úveru Grécku “troikou“ (EK, MMF, ECB), ktorej predchádzali dlhé rokovania EÚ, pretláčanie rúk s bankami a ratingovými agentúrami, neprinieslo dlho očakávanú úľavu. Trhy zamerali pozornosť na ďalšieho pacienta – Taliansko. Úroky na jeho štátnom dlhu prudko poskočili, ceny akcií talianskych bánk sa prepadli napriek pozastaveniu obchodovania. Že je zle potvrdil aj návrat už kultového slovného spojenia z úst politikov „Taliansko nie je Grécko.“ To je určite pravda. Taliansky štátny dlh je totiž v absolútnom vyjadrení 8 krát väčší ako ten grécky. Mojito a nafukovačky tak budú musieť na euroúradníkov počkať, na dovolenku sa pôjde neskôr.

Rizikové prirážky pritom rastú aj Španielsku a do špekulatívneho pásma sa po portugalskom dostal aj írsky rating. Úroky na írskom dlhu dosahujú nové historické maximá (napriek pôžičke z eurovalu). To sú výsledky stratégie, v ktorej politici z verejných zdrojov zachraňujú veriteľov problematických krajín a všemožne odsúvajú reštrukturalizáciu dlhov nesolventných krajín. Tá by totiž bolestivo ilustrovala ich zlyhanie pri dizajne politického projektu eura a vyvolala potrebu záchrany krachujúcich finančných inštitúcií v starých členských krajinách. Predstavitelia únie v urputnej snahe popierať realitu pravdepodobne premrhali čas na prípravu mechanizmov riadených bankrotov. Keď vo vojne zaútočíte ako prví, negarantuje vám to víťazstvo. No aspoň viete, kedy a kde sa bitka odohrá a akú stratégiu je vzhľadom na to optimálne zvoliť. To isté platí pre nevyhnutnú reštrukturalizáciu. Únia si mohla zvoliť termín a dopredu pripraviť opatrenia na zamedzenie katastrofických scenárov. Povedzme si to na rovinu,   ECB je vďaka systému ničím nekrytých papierových peňazí zázračným bezodným mešcom. Hovoriť o hrozbe armagedonu v situácii, keď  ECB môže za pár sekúnd zdvojiť peňažnú zásobu a garantovať všetky vklady obyvateľstva v eurozóne, vyvoláva pochybnosti o motiváciach za takýmito prehláseniami. Hlavy európskych predstaviteľov rok zapichnuté hlboko v piesku zapríčinili, že teraz musia chaoticky hasiť stále nové požiare. Len reagujú na to, ako trhy pískajú. Bez plánu, bez stratégie, nepredvídateľne. Nečitateľnosť reakcií kľúčových predstaviteľov zvyšuje neistotu a negatívne ovplyvňuje schopnosť investorov predpovedať budúcnosť. Tým znižuje dopyt po dlhopisoch problematických krajín. Ilustráciou ad hoc prístupu európskych predstaviteľov sú silné vyhlásenia, že default Grécka a zníženie istiny gréckeho dlhu sú neprípustné a postačí natiahnutie jeho splatnosti. Ani nie o dva týždne neskôr sa dozvedáme, že to, čo bolo neprípustné vtedy, je dnes veľmi pravdepodobné.

Ako nová metalíza na rozpadnutom trabante potom pôsobí snaha predstaviteľov únie vrátiť dôveru v eurosystém ďalším kolom PR akcie s názvom stres test európskeho bankového systému. Po blamáži prvého kola, z ktorého ako zdravé vyšli aj írske banky, ktoré následne za 4 mesiace zbankrotovali celé Írsko, sa v najbližších dňoch chystá oznámenie výsledkov stres testu č. 2. Toto kolo má už byť údajne naozaj stresujúce. No aby toho stresu zas nebolo v tomto už aj tak adrenalínom naplnenom období príliš, Európska únia sa poponáhľala s ubezpečením, že banky, ktoré označí za problematické a ktoré nebudú schopné následne získať dostatok kapitálu od súkromných investorov, sama zachráni. Opäť. Z našich peňazí.  Obuvník zbankrotuje za pár dní a banka nikdy?

Monopolná produkcia peňazí centrálnou bankou, zmanipulované úrokové sadzby  a privilegované banky, ktoré nemôžu skrachovať nech to stojí akékoľvek množstvo verejných zdrojov – tak vyzerá „neregulovaný slobodný trh“, ktorý zlyhal a priniesol krízu.

Juraj Karpiš, INESS

SME, 18.7. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards