Bankrot Ameriky majú v rukách politici (Finweb)

Diskusie o navýšení dlhového stropu pokračujú. Kam sú až schopní americkí politici zájsť? V ankete portálu Finweb dňa 28.7. 2011 odpovedal aj Juraj Karpiš z INESS.

Bankrot Ameriky majú v rukách politici (Finweb)

Z bankrotu USA by neťažil nikto

Aby Spojené štáty predišli zníženiu ratingu, pravdepodobne uprednostnia výplatu dlhopisov pred výplatou sociálnych dávok a podobnými výdavkami. Ratingové agentúry ale neoficiálne varovali, že takéto riešenie nie je udržateľné a rating môže byť znížený aj kvôli takýmto kľučkám.

Ján Beňák

Dlhový strop je tým najmenším problémom USA

Najväčším problémom (nielen) Spojených štátov nie je z môjho pohľadu dlhový strop, ale prehnaná spotreba, ktorá sa v rokoch 2001-2008 udržiavala za cenu rastu súkromného zadlženia a od roku 2009 za cenu rastu verejného zadlženia.

Kamil Boros

Strop pre dlh je neúčinný nástroj

Ako ukazuje história, dlhový strop je možné zvyšovať neustále. Od roku 1940 bol posunutý 90-krát. Ide preto o neúčinný nástroj kontroly rastu verejných výdavkov.

 Juraj Karpiš

Americké defaultové gangy

Čo všetko by potenciálne nezvýšenie limitu mohlo rozpútať v ekonomike svetovej (znižovanie ratingu, vytlačenie či dobrovoľný odchod niektorých investorov z trhu amerických dlhopisov, dolár ...), si zatiaľ netrúfam dať na papier (obrazovku).

Jiří Soustružník

Finweb, 28.7. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards