Plusy a mínusy eura a slovenskej koruny podľa analytika Juraja Karpiša (HN)

Analytik Juraj Karpiš z INESS je presvedčený, že zavedením eura sa síce odstránil menový nacionalizmus, ale zároveň došlo k urýchleniu inflácie. Rozhovor publikovali Hospodárske noviny dňa 29.7. 2011.

Plusy a mínusy eura a slovenskej koruny podľa analytika Juraja Karpiša (HN)

Analýza eura a slovenskej koruny očami analytika Juraja Karpiša z ekonomického inštitútu INESS:

Plusy eura: Zavedením eura sa odstránil menový nacionalizmus – znížili sa náklady na uzavretie obchodu a odstránilo sa kurzové riziko.

Teda to, že pohyb menového kurzu môže produkty a služby našich firiem urobiť nekonkurencieschopnými v zahraničí.

Euro predstavuje čiastočnú ochranu pred následkami nezodpovedného hospodárenia vlády s verejnými financiami. V porovnaní s národnou menou euro je stabilnejšie.

Mínusy eura: Nezodpovedné zaobchádzanie s rozpočtom v iných krajinách eurozóny spôsobí, že na Slovensko padnú obrovské náklady. Záruky, ktoré na seba prevezmeme, prevýšia desať percent hrubého domáceho produktu.

Pre našu ekonomiku je to nevýhodné a znamená to buď vyššie dane, alebo menej zdrojov vo verejnom sektore, napríklad v školstve či zdravotníctve.

Zlé inštitucionálne nastavenie eura umožňuje jednej krajine robiť nezodpovedne finančné rozhodnutia a náklady preniesť na inú krajinu.

Z toho vyplýva riziko rozpadu eurozóny, a s tým spojené obrovské ekonomické náklady. Dôsledkom riešenia súčasných problémov v dlhodobom horizonte je tu riziko rýchlej inflácie.

Plusy slovenskej koruny: Vďaka korune sme sa nemuseli podieľať na nezodpovednosti ostatných krajín eurozóny. Znamená to, že pri korune sme nemuseli platiť za deficity gréckych politikov.

Mínusy koruny: Sú to všetky plusy eura.

Monika Kupšová

Hospodárske noviny, 29.7. 2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards