Minister Mikloš ide spasiť nemocnice (Hospodárske noviny)

Ako povedal pre Hospodárske noviny dňa 2.8. 2011 Juraj Karpiš z INESS, k rastu dlhov nemocníc prispievajú aj štátne vlastníctvo a mäkké rozpočtové kritériá.

Vláda ide opäť zachraňovať štátne nemocnice a vyjde ju to viac, ako pôvodne očakávala.

Vláda ide opäť zachraňovať štátne nemocnice (napr. fakultné či vojenské) a vyjde ju to viac, ako pôvodne očakávala. Podľa štátneho tajomníka ministerstva financií Vladimíra Tvarošku môžu celkové dlhy dosahovať až pol miliardy eur. „Ukazuje sa, že sú tam aj iné skryté dlhy,“ zhodnotil Tvaroška. Ministerstvo zatiaľ plánuje zmazať tohtoročný dlh zhruba za sto miliónov eur.

Peniaze pôjdu z rezerv

Na dlhy v zdravotníctve pritom doplácali aj bývalé vlády. Podľa analytika inštitútu INESS Juraja Karpiša je to aj kvôli tomu, že nemocnice musia poskytovať zdravotnú starostlivosť, na ktorú nemajú dosť peňazí. Pomohla by podľa neho privatizácia. „K rastu dlhov nemocníc prispievajú aj štátne vlastníctvo a mäkké rozpočtové kritériá,“ hovorí Karpiš.

Sekeru, ktorá vznikla v minulých rokoch, chce Mikloš splatiť ešte tento rok. Použiť chce pritom rezervy štátu. Neskôr ich chce opätovne doplniť o príjmy z privatizácie teplární.

Ďalšia trhlina v rozpočte

V Miklošovom rozpočte sa pritom objavila aj druhá trhlina, ktorú treba plátať. Železničné podniky, podľa Tvarošku, vytvorili počas tohto roka nové dlhy za 230 miliónov.

Rezort napriek tomu tvrdí, že svoj plán udržať deficit 4,9 percenta HDP splní. Očakáva totiž, že v dôsledku vyššieho ekonomického rastu získa viac na daniach.

Marek Ročkár

Hospodárske noviny, 3.8. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards