Mimoriadne krízové rozhovory s EÚ: Požiada o pomoc už aj Taliansko? (Nový Čas)

Euroval je na pomoc Taliansku v súčasnosti primalý. Ak by sa z eurovalu zachraňovalo aj Taliansko, pre Slovensko by to znamenalo extrémny nárast záruk, ktoré eurovalu poskytujeme a veľké riziko straty prostriedkov slovenských daňových poplatníkov, povedal dňa 4.8. 2011 pre Nový čas Juraj Karpiš z INESS.

Mimoriadne krízové rozhovory s EÚ: Požiada o pomoc už aj Taliansko? (Nový Čas)

Taliansky minister financií Giulio Tremonti rokoval so Jeanom-Claudom Junckerom, predsedom Euroskupiny, ktorá združuje ministrov financií 17 krajín eurozóny. Informovala o tom BBC.

Rozhovory sa začali kvôli talianskym dlhopisom, o ktorých kúpu prestáva byť na trhu záujem. V preklade to znamená, že Rím si požičiava peniaze za stále vyššie a vyššie úroky! Rovnaké problémy prináša aj obchodovanie so španielskymi cennými papiermi. „Rekordná hraničná hodnota španielskych a talianskych dlhopisov svedčí o vytrvalej kríze ich štátneho dlhu,“ tvrdí analytička Rabobank International Jane Foley.

Problémy prichádzajú necelé dva týždne po tom, ako sa eurozóna dohodla na druhej vlne záchrany Grécka. Berlusconiho Taliansku, ktoré je v eurozóne treťou najväčšou ekonomikou, sa doteraz podarilo vyhnúť problémom so štátnym dlhom.

„Mali sme dlhú diskusiu o problémoch, ktorým čelí eurozóna,“ potvrdil Juncker po schôdzke s Talianmi. Bližšie to však odmietol špecifikovať. Samozrejme, vyvolalo to špekulácie o tom, že Rím je ďalším horúcim adeptom na záchranu. „Taliansko zatiaľ o pomoc nepožiadalo, s predstaviteľmi EÚ len údajne rokuje o súčasnej napätej situácii na trhoch,“ tvrdí Juraj Karpiš z inštitútu INESS.

Talianska ekonomika je dvakrát väčšia ako grécka, portugalská a írska spolu, takže sanácia je podľa analytikov oveľa nedostupnejšia. „Euroval je na pomoc Taliansku v súčasnosti primalý. Ak by sa z eurovalu zachraňovalo aj Taliansko, pre Slovensko by to znamenalo extrémny nárast záruk, ktoré eurovalu poskytujeme a veľké riziko straty prostriedkov slovenských daňových poplatníkov,“ dodáva Karpiš.

Taliansky parlament pritom schválil minulý mesiac balíček úsporných opatrení, existujú však obavy, či je Berlusconiho vláda schopná naozaj urobiť škrty. Vládne výdavky plánujú znížiť asi o 48 miliárd eur.

Nový Čas, 4.8. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards