Košický kraj je s investíciami na chvoste (Pravda)

Slovensko je malá krajina, preto ak je v danom roku ohlásená veľká investícia v niektorom z regiónov, štatistikami to pohne. Preto to môže vyzerať v ďalších regiónoch v tomto období horšie, povedal pre Pravdu dňa 7.8. 2011 Radovan Ďurana z INESS.

Košický kraj je s investíciami na chvoste (Pravda)

Košický kraj má v poslednom období problémy so získavaním investícií. Za minulý rok skončil na poslednom mieste.

Na rozdiel od minulosti ho predbehol aj tradičný regionálny rival Prešovský kraj. Lepšie je na tom aj Banskobystrický kraj, kde je nezamestnanosť tiež jedna z najvyšších na Slovensku.

Z dvadsiatich projektov, ktoré Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu minulý rok ukončila, smerovali do Košického kraja tri a vytvorili 450 nových pracovných miest. Podľa vedenia mesta Košice príchod investorov brzdí predovšetkým nedobudovaná infraštruktúra, presnejšie diaľnice. Rovnaký názor má aj vedúci referátu regionálneho rozvoja a plánovania Košického samosprávneho kraja Peter Ťapák.

"Minuly rok bol síce rokom zotavovania sa po kríze a záujem investorov bol vyšší ako v rokoch krízy, no určite nedosahoval záujem z rokov pred krízou. Preto nemožno hovoriť o boome pre žiaden z regiónov Slovenska," hodnotí Richard Dírer z agentúry SARIO "Očakávame, že záujem o východné Slovensko sa ešte zvýši po tom, ako vstúpi do platnosti novela zákona o investičnej pomoci, keďže vďaka nej by mala byť podpora projektov smerujúcich do regiónov s vyššou nezamestnanosťou väčšia ako doteraz," dodal Dírer.

Podľa analytika INESS Radovana Ďuranu netreba podobné štatistiky podceňovať, ale ani preceňovať. "Slovensko je malá krajina, preto ak je v danom roku ohlásená veľká investícia v niektorom z regiónov, štatistikami to pohne. Preto to môže vyzerať v ďalších regiónoch v tomto období horšie," dodal Ďurana.

Boris Macko

Pravda, 7.8. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards