Anketa (Hospodárske noviny)

Ako pre Hospodárske noviny povedal dňa 9.8. 2011 Juraj Karpiš z INESS, Eurozóna stojí na dôležitom rázcestí. Buď nechá zbankrotovať niektoré problematické krajiny a následne niektoré súkromné finančné inštitúcie, alebo sa bude musieť transformovať na fiškálnu úniu, v ktorej dochádza k masívnym transferom medzi jednotlivými krajinami.

Rozmýšľajte. Amerika, ako viem, nedlhuje žiadne peniaze v inej mene ako v dolároch, ktoré dokáže tlačiť kedykoľvek chce. Pokiaľ sa ale bavíme o inflácii, to je iná otázka.

Warren Buffet, americký investor

Už musí začať reštrukturalizácia dlhu, kedže je to kríza solventnosti a likvidity. Ďalšej recesii sa možno predísť nedá, ale politikou sa dá zastaviť druhá kríza. To je dostatočný dôvod na rýchle a cielené akcie.

Nouriel Roubini, americký ekonóm

Vždy, keď sa niekto vyhýba veľkým otázkam a výsledkom je kompromis, ktorý je zlátaninou, približuje sa ďalšia kríza a hrozí ešte väčšie nebezpečenstvo.

Gordon Brown, bývalý britský premiér a minister financií

Nachádzame sa na vážnej križovatke. Dnes nerozhodujeme o konkrétnych krajinách, rozhodujeme o pevnosti a stabilite spoločnej meny, zachraňujeme situáciu v krajinách nielen eurozóny.

Iveta Radičová, slovenská premiérka

Predstava, že Spojené štáty sa prepadnú a Spojené kráľovstvo nie, je šialenstvo. Je veľa krajín, Belgicko, Španielsko, mnoho krajín Európy, ktoré by sa mali prepadnúť tak, ako Spojené štáty.

Jim Rogers, uznávaný americký investor

(Merkelová a Sarkozy) obzvlášť prízvukujú dôležitosť, aby sa súhlas parlamentov (s rozšírením pomoci zadlženým štátom, pozn. HN) v ich dvoch krajinách dosiahol urýchlene do konca septembra. Vítajú nedávne opatrenia, ktoré ohlásilo Taliansko a Španielsko s ohľadom na rýchlejšiu konsolidáciu a lepšiu konkurencieschopnosť.

Spoločné stanovisko nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a francúzskeho prezidenta Nicolasa Sarkozyho

Eurozóna stojí na dôležitom rázcestí. Buď nechá zbankrotovať niektoré problematické krajiny a následne niektoré súkromné finančné inštitúcie, alebo sa bude musieť transformovať na fiškálnu úniu, v ktorej dochádza k masívnym transferom medzi jednotlivými krajinami.

Juraj Karpiš, inštitút INESS

Zhruba 50 percent verejného dlhu Talianska je v talianskych rukách. Ak Taliansko potrebuje našu pomoc, sme pripravení.

Hospodárske noviny, 9.8. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards