Karpiš: Kto šetrí, už teraz prerába (Aktuality.sk)

Riešenie, ktorým krajiny eurozóny reagujú na prehlbujúcu sa krízu, ju len predlžujú. Tvrdí to ekonomický analytik INESS Juraj Karpiš v rozhovore pre Aktuality zo dňa 10.8. 2011. Euro je na tom zatiaľ lepšie ako dolár, inflácii sa však zrejme nevyhneme. Znehodnotenie eura zasiahne najchudobnejších, tí čo sporia, prerábajú už teraz.

Karpiš: Kto šetrí, už teraz prerába (Aktuality.sk)

Burzy padajú, Spojeným štátom americkým znížili rating, dlhy krajín eurozóny narastajú. Premiérka Iveta Radičová hovorí, že Slovensko musí podporiť euroval aj preto, aby chránilo úspory obyvateľstva pred znehodnotením. Súhlasíte s ňou?

Nepovažujem euroval za ozajstné riešenie. Podľa môjho názoru euroval nie je dobrým riešením. Je to de facto len nakupovanie problematických dlhopisov na účet nás všetkých. Tá kríza sa začne riešiť až vtedy,  keď dôjde k výraznému zníženiu dlhov, ktoré majú tie problematické krajiny. Euroval im nepomôže, ten umožní len ich ďalšie zadlžovanie. Podľa mňa, ak sa Slováci zúčastnia eurovalu, tak ohrozia veľkú časť svojich verejných financií. Môže to presiahnuť 10 % HDP Slovenska, čo je naozaj veľa peňazí. Euroval nie je riešením. Za riešenie považujem reštrukturalizáciu dlhov problémových krajín, to znamená rozpísanie veľkej časti dlhov na súkromných veriteľov.

Získali by obyvatelia Slovenska a ich úspory, ak by sme sa do eurovalu nezapojili?

Je tu aj lepšie riešenie ako euroval. Ak by sa krajiny pustili do reštrukturalizácie dlhov a následne by z eurovalu alebo z Európskej centrálnej banky zachraňovali systematicky dôležité banky. Pri takomto riešení podľa mňa nie sú ohrozené úspory obyvateľstva a takýto krok by prispel k riešeniu situácie. Tým by sa de facto znížili dlhy problematických krajín presunom na iné subjekty.

Ak mám úspory v eurách, dá sa predpovedať, či znehodnotenie euromeny môže byť za súčasných okolností výrazné, napríklad ako v USA na začiatku finančnej krízy?

Úspory by znehodnotilo, ak by Európska centrálna banka začala expanzívnu monetárnu politiku. V nedeľu oznámili, že začali s nákupmi talianskych a španielskych dlhopisov, čo bude pravdepodobne inflačné. Závisí to od toho, či budú sterilizovať tie nové peniaze, ktoré vzniknú tak, ako to robili doteraz. Ak to budú sterilizovať, to znamená, že budú peniaze sťahovať spätne z trhu, tak to nemusí byť nutne inflačné. Predpokladám však, že to nebudú sterilizovať, a tak to inflačné dopady bude mať. Euro je však stále menej inflačné ako dolár. V Amerike je to omnoho ľahšie, tlačiť nové peniaze, keďže na to netreba rozhodnutie štátov, ale stačí rozhodnutie pár osôb. Dolár išiel dole práve po expanzívnej monetárnej politike Americkej centrálnej banky. Preto očakávam oslabenie eura, až keď začne robiť Európska centrálna banka takúto expanzívnu monetárnu politiku. Tá bola expanzívna na začiatku krízy, ale v súčasnosti nie je expanzívna. Tá peňažná zásoba nerastie tak ako americká peňažná zásoba. Euro preto ako rizikové zatiaľ nevidím. Vidím ho skôr zo strednodobého hľadiska, pretože najmenej bolestivá cesta pre politikov, ako sa dostať zo súčasnej situácie, je tlačiť nové peniaze a zakryť to infláciou. Zo strednodobého hľadiska si myslím, že euro bude oslabovať a kúpna sila sa bude strácať a to najmä preto, že je to najmenej bolestivé riešenie tých vysokých dlhov. Zasiahnuť to môže tých najchudobnejších, ktorí sa nevedia chrániť pred infláciou.

Môžeme sa obávať horších časov v porovnaní s krízou spred dvoch rokov?

Toto je stále kríza, ktorá začala pred dvomi rokmi. Politici sa však problémy snažili zalepiť fiškálnymi stimulmi alebo monetárnymi. No a teraz vidno, že to nefunguje. Nedošlo k ekonomickej úprave, vzhľadom na to, že všetko sa zachraňovalo z verejných financií. Preto tá likvidácia, resp. nutná korekcia  musí byť ešte hlbšia, ako by bola pred dvoma rokmi. Keby sme pred dvoma rokmi zareagovali radikálnymi, hoci nepopulárnymi opatreniami a nechali skrachovať časť finančného sektora, a nezachraňovali by sme ho, dnes by to už zrejme bolo za nami a dôsledkom mohol byť zdravý rast. Takto sa to roztiahlo na viac rokov. 

Je dobré investovať do nehnuteľností. Nehrozí, že začnú ich ceny na Slovensku padať?

Nie som odborník na trh z nehnuteľnosťami a nesledujem to, ale podľa dostupných informácií, ceny nehnuteľností na Slovensku ešte nedosiahli dno. Neviem, kde bude to dno, ale ak sa zhorší ekonomická situácia, tak zatiaľ nie sú dôvody, aby nehnuteľnosti rástli. Ak bude rásť nezamestnanosť,  odrazí sa to na hypotékach. Nejaké faktory, ktoré by nasvedčovali rast, zatiaľ nevidím.

Ktoré meny sú najstabilnejšie, oplatí sa do nich investovať a nemala by ich poznamenať finančná kríza?

Obe veľké svetové meny majú problém, dolár aj euro. Investori preto vyhľadávajú aj menšie meny, ktoré sú kryté komoditami krajiny, ide napríklad o kanadský dolár, novozélandský dolár. Rovnako za bezpečný prístav môžeme považovať švajčiarsky frank a zlato. Či je dobré investovať,  to by som si netrúfol povedať. Ale určite je dobré mať určitý podiel úspor v menších menách a v zlate, ktoré dlhodobo pôsobí ako poistka voči nezodpovedným politikám centrálnych bánk. Či nakupovať teraz, alebo nie, to však neviem povedať, pretože nie som finančný poradca.   

Nechali by ste úspory v eurách za súčasnej situácie v banke pri zhodnotení 2 - 3% ročne?

Inflácia je vyššia ako 3 percentá, čiže ten, kto má za takýchto podmienok úspory v banke, má negatívny úrok, čo je veľmi zlá správa pre sporiteľov. Centrálna banka trestá sporiteľov a podporuje spotrebu.

Môžeme na Slovensku očakávať ďalšie úsporné opatrenia aj v súkromnom sektore, prepúšťanie, rast nezamestnanosti?

To bude závisieť od toho, ako sa bude dariť Nemecku a ostatným krajinám v Európe. Rast ekonomík už spomaľuje. Ak  dôjde k spomaleniu alebo zastaveniu rastu nemeckej ekonomiky, určite to bude mať vplyv na vývoj zamestnanosti na Slovensku.

Aktuality.sk, 10.8. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards