Radičová pomohla chudobným seniorom (Hospodárske noviny)

Radovanovi Ďuranovi z INESS prekáža, že návrhy valorizácie neobsahujú horný stop zvyšovania dôchodkov. Ako pvoedal dňa 19.8. 2011 pre Hospodárske noviny, valorizovanie dôchodkov v čase, keď pracujúci neplatia dostatok odvodov kvôli rastúcej nezamestnanosti, je žitím na úkor budúcich generácií, ktoré budú musieť dlhy splácať.

Chudobným dôchodcom by mali penzie rásť rýchlejšie. Premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS) totiž presadila, aby sa od roku 2013 valorizovali o pevnú sumu, rovnakú pre všetkých.

Dnes sa zvyšujú o určité percento, čo nahráva viac seniorom s vyššími dávkami. Podľa politického analytika Jána Baránka si týmto premiérka chce získať starších voličov. „Snaží sa orientovať sociálne. Určite je to marketingová záležitosť, aby jej neklesala popularita,“ hodnotí analytik.

Penzistovi s nízkym príjmom by sa každoročne zvýšil dôchodok o rovnakú sumu ako penzistovi s vyšším dôchodkom. Okolo 370-tisíc dôchodcov s penziou nižšou ako priemernou, by si tak oproti dnešku prilepšilo. Bohatším sa rast dôchodku spomalí.

Chudobní si prilepšia

Radičovej predstava by mala nahradiť pôvodný plán zaviesť valorizáciu podľa takzvanej dôchodcovskej inflácie. Ten presadzoval minister práce Jozef Mihál (SaS). Rast penzií mal podľa neho kopírovať zdražovanie produktov, ktoré seniori najčastejšie nakupujú. Dôchodcovská inflácia sa nakoniec čiastočne dostala aj do Radičovej návrhu.

Podľa neho sa majú všetkým zvyšovať penzie jednou sumou. Tá sa vypočíta tak, že sa priemerný starobný dôchodok vynásobí práve dôchodcovskou infláciou.

Výsledkom má byť zmierňovanie rozdielov medzi seniormi. Problémom je aj rozdielna výška starších a mladších dôchodcov. Ich penzie sa určujú rôznym spôsobom „Starodôchodcovia, ktorí išli do penzie pred rokom 2004, majú dôchodky výrazne nižšie. Doteraz nožnice medzi starodôchodcami a novodôchodcami otvárali ešte viac,“ upozornil poslanec Jozef Kollár (SaS).

Koalícia je nejednotná

Premiérkin návrh privítal poslanec Július Brocka (KDH). „Navyšovanie dôchodkov o pevnú sumu je návrh, ktorý KDH dlhodobo presadzuje,“ reagoval Brocka. Proti je však kolega z koalície Ľudovít Kaník (SDKÚ-DS). Tomu prekáža, že bohatší penzisti budú znevýhodnení. „Je to zavádzanie rovnostárstva. Reálna hodnota dôchodkov vyšších ako priemerných sa bude znižovať,“ komentoval Kaník.

Viacerí poslanci však uprednostňujú kompromisný návrh, ktorý Radičová uvádza ako alternatívu. Ten síce tiež počíta so zvyšovaním o pevnú sumu. Okrem toho však ráta aj s dodatočným prilepšením, ktoré sa už odvíja od výšky konkrétneho dôchodku. Penzie bohatších by sa tak zbrzdili miernejšie. „Ja som zástancom kombinácie pevnej sumy a zohľadnenia výšky dôchodku,“ vyhlásil Ivan Švejna (Most-Híd). Podobný postoj majú i poslanci z SaS.

Chýbajú finančné dosahy

Radovanovi Ďuranovi z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz prekáža, že návrhy valorizácie neobsahujú horný stop zvyšovania dôchodkov. „Valorizovanie dôchodkov v čase, keď pracujúci neplatia dostatok odvodov kvôli rastúcej nezamestnanosti, je žitím na úkor budúcich generácií, ktoré budú musieť dlhy splácať,“ myslí si Ďurana.

Riaditeľovi Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy Petrovi Goliašovi zasa chýba analýza dosahov týchto návrhov na rozpočet Sociálnej poisťovne.

S reformou prvého piliera prišiel minister Mihál, ktorý tak chce v roku 2013 ušetriť okolo 75 miliónov eur. O finálnej podobe valorizácie dôchodkov rozhodnú dnes ministri na rokovaní vlády.

Hospodárske noviny, 19.8. 2011

 

INESS je nezávislé, neštátne a nepolitické občianske združenie. Všetky naše aktivity sú financované z grantov, 2% daňovej asignácie, vlastnej činnosti a darov fyzických a právnických osôb. Naše fungovanie, rozsah a kvalita výstupov, teda vo veľkej miere závisí aj od Vašej štedrosti.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards