Vláda napráva svoje chyby v treťom pilieri (Pravda)

Vláda by nemala preferovať jednotlivé druhy sporenia. Zvlášť dnes, keď finančné trhy nie sú bezpečným prístavom pre úspory, povedal pre Pravdu dňa 23.8. 2011 Radovan Ďurana z INESS.

Vláda napráva svoje chyby v treťom pilieri (Pravda)

Vláda ešte pred rokom tlmila doplnkové sporenie na dôchodok pre takmer 850-tisíc ľudí a teraz ho, naopak, ide podporiť. Sumu 75 eur ročne, o ktorú sporitelia prišli po daňových úpravách, by mala nahradiť ďalšia pripravovaná zmena. Začiatkom budúceho roku nebudú musieť podniky platiť zdravotné odvody z príspevkov na sporenie pre zamestnancov.

Ak dnes zo sumy 100 eur odvedie zamestnanec 4-percentné zdravotné odvody a zaplatí 19-percentnú daň, príde mu na jeho účet mesačne 78 eur. Podnik pre 10-percentné zdravotné odvody vyjde príspevok až na 110 eur. ,,Po zavedení superhrubej mzdy sa nebudú platiť žiadne odvody," povedala Andrea Hajdúchová z ministerstva práce. Pri nezmenenej výške príspevku tak spomínanému zamestnancovi v budúcom roku dôjde na účet až 89,1 eura mesačne a za rok na zmene získa 133 eur. Stane sa tak v prípade, že zamestnávateľ príspevok nezmenší. Štátna kasa zmenou príde o peniaze.

Podporu takejto úprave odvodového systému vyjadril aj minister financií Ivan Mikloš. ,,Dohodli sme sa na takej zmene, ktorá je v prospech systému," povedal minulý týždeň Mikloš. Ministerstvo práce počas rokovaní otvorilo aj otázku nezdaňovania príspevkov do tretieho piliera. ,,Na takýto návrh však zatiaľ ministerstvo financií nepristúpilo," dodala Hajdúchová. Zrušenie daňovej úľavy, ktoré minister práce Jozef Mihál spätne označil za chybu, zostáva v platnosti.

Podľa analytika by sa podpora mala ešte viac prehodnotiť. ,,Vláda by nemala preferovať jednotlivé druhy sporenia. Zvlášť dnes, keď finančné trhy nie sú bezpečným prístavom pre úspory," povedal Radovan Ďurana z Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz. Ľudia sa totiž na starobu môžu zabezpečiť napríklad kúpou nehnuteľnosti a na dôchodku žiť z výnosov z jej predaja. Naopak, správcovia peňazí v treťom pilieri takýto návrh vítajú. ,,Ide o logickú zmenu, ktorá sa nám páči a hodnotíme ju veľmi pozitívne," povedal Viktor Kouřil ml. z ING Tatry-Sympatia.

Samotné výnosy v doplnkovom dôchodkovom sporení sú vo väčšine fondov v mínuse. Konkrétne za posledný rok dosiahol priemerný výnos príspevkového fondu spoločnosti Stabilita mínus 1,76 percenta. Samotná spoločnosť dosiahla za prvých šesť mesiacov čistý zisk 570-tisíc eur. V mínusoch sú aj výnosy niektorých výplatných fondov. Z tých pritom už ľudia reálne čerpajú svoje peniaze. Napríklad za posledné tri roky je priemerný ročný výnos vo výplatnom fonde spoločnosti AXA mínus 0,51 percenta. Pri rovnakých podmienkach najviac peniaze ľudí o 1,19 percenta zhodnotil fond od ING Tatra– Sympatia.

Vláda ešte minulý rok chcela zaviesť plné odvody pre príspevky do doplnkového dôchodkového sporenia, čo napokon neprešlo. ,,Výhoda v podobe nižších odvodov bola potrebná len pri rozbiehaní tohto produktu," tvrdil vtedy Mikloš. Utlmenie príspevkov do tretieho piliera malo pomôcť Sociálnej poisťovni, ktorá je dlhodobo v mínuse. Doplnkové dôchodkové spoločnosti zas zavedenie plných odvodov videli ako koniec tretieho piliera.

Oslovené firmy vtedy hovorili o znižovaní príspevkov pre ľudí. Zamestnávatelia totiž vždy mali možnosť znížiť si o príspevky základ dane až do výšky šesť percent z hrubej mzdy zamestnanca.

Branislav Toma

Pravda, 23.8. 2011

 

INESS is an independent, non-governmental and non-political civic association. All of our activities are financed by grants, 2% tax allocation, own activities and donations from individuals and legal entities. Thus, our operation, scope and quality of outputs, largely depends on your generosity.
Our
awards
Zlatý klinec Nadácia Orange Templeton Freedom Award Dorian & Antony Fisher Venture Grants Golden Umbrella Think Tanks Awards